Projekt EKO DETEKTYWI dla szkół i przedszkoli Gminy Radzymin

Oszczędzania uczymy się od dziecka. Bardzo często nikt z dorosłych nie zna tak wielu sposobów na oszczędzanie jak najmłodsi. Oni wiedzą najlepiej, jak zapełnić w krótkim czasie swoją świnkę-skarbonkę, ale również doskonale znają sposoby na oszczędzanie wody, energii elektrycznej itp.
 
Gmina Radzymin od kilku lat podejmuje liczne działania, które pozwalają generować oszczędności. W 2018 roku wymieniono lampy uliczne na LED, co pozwoliło zredukować koszty oświetlenia o ok. 60%. Zmodernizowano energetycznie większość budynków publicznych, w tym oświatowych: termomodernizacja, wymiana oświetlenia na energooszczędne, wymiana instalacji CO. Obecnie, dzięki wdrożonemu systemowi do zarządzania oświetleniem, zmniejszono moc oświetlenia ulicznego o ok. 30-40% i planuje się wyłączyć nocą iluminacje gminnych budynków.
 
Chcemy w tym roku szkolnym zachęcić również gminne placówki oświatowe do włączenia się w szukanie dobrych rozwiązań mających na celu mniejsze zużycie wody, energii elektrycznej i cieplnej, a jednocześnie do promocji działań chroniących środowisko. Stąd pojawił się Projekt - EKO DETEKTYWI.
 
Celem akcji jest uzyskanie przez daną placówkę oświatową oszczędności poprzez osiągnięcie niższego zużycia ww. mediów w porównaniu ze średnią zużycia z 3 ostatnich lat w analogicznym okresie liczoną w odpowiedniej placówce. Oszczędności uzyskane przez daną szkołę czy przedszkole zasilą budżet danej jednostki oświatowej (I miejsce – 100%, II miejsce, 75%, III miejsce – 50%, itp.). O przeznaczeniu przysługującej danej placówce nagrody zdecydują w 50% uczniowie, w 25% nauczyciele i w 25% personel niepedagogiczny.
 
Projekt trwa od 1.11.2022 roku do 30.04.2023 roku, a ostateczne wyniki zostaną opublikowane do 31 maja 2023 roku. 
 
eko 2.png

Na skróty

Przewiń do góry