Radzymin przekazał Ukrainie karetkę

Gmina Radzymin, w dniu 30 września br., przekazała na rzecz Ministerstwa Obrony Ukrainy jedną z karetek Centrum Medycznego w Radzyminie. Ambulans przeszedł kompleksowy serwis. Pojazd trafi teraz tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Po odpowiednim przystosowaniu przez służby wojskowe na Ukrainie ambulans będzie wysyłany do pomocy bezpośrednio na linię frontu.

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, w obecności przedstawicieli radzymińskich wolontariuszy, Dyrektora Centrum Medycznego w Radzyminie Krzysztofa Jarząbka oraz zastępcy burmistrza Krzysztofa Dobrzynieckiego i przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Radzyminie Agnieszki Kacprzak wręczył przedstawicielowi Ministerstwa Obrony Ukrainy - Ievenhenowi Galych kluczyki do karetki.

- Nie możemy pozostawać obojętni wobec tak wielkiej tragedii, jaka dotyka Ukrainę. Nie możemy nie słyszeć płaczu matek, ojców i dzieci oraz rozpaczliwego wołania o pomoc – mówi burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński. - Tak jak my broniliśmy Polskę, Europę i Świat przed zalewem bolszewizmu podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, tak teraz walczy Ukraina, abyśmy my – Polacy i Europejczycy mogli spać spokojnie. Oni przelewają krew i poświęcają swoje życie broniąc również naszej wolności i suwerenności. Ta karetka to mały dar od gminy Radzymin, który może uczynić wielkie rzeczy tam, gdzie jest teraz najbardziej potrzebny.

Mieszkańcy Radzymina, wspólnie z samorządem, od pierwszych dni wojny aktywnie włączyli się w pomoc Ukrainie. W pierwszych miesiącach wojny utworzono Radzymiński Punkt Pomocy Ukrainie, dzięki któremu na terenie gminy Radzymin schronienie w prywatnych domach znalazło ponad tysiąc obywateli Ukrainy. Wolontariusze organizują zbiórki i wysyłają transporty z najbardziej potrzebnymi rzeczami na pierwszą linię frontu, a także pomagają w znalezieniu pracy i udzielają pomocy psychologicznej. W radzymińskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie 179 dzieci z Ukrainy, a Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin organizuje bezpłatne lekcje języka polskiego oraz warsztaty dla dzieci.

- Musimy robić tyle, ile możemy w danych warunkach – podkreśla dyrektor Centrum Medycznego w Radzyminie Krzysztof Jarząbek. – Cieszę się, że społeczność Radzymina może przekazać na rzecz naszych współbraci z Ukrainy ambulans, który pomoże uratować niejedno życie ludzkie.

Przekazanie karetki, która dotychczas była wykorzystywana przez Centrum Medyczne w Radzyminie, było możliwe dzięki zaangażowaniu wolontariuszy - mieszkańców Radzymina oraz dzięki przekazaniu środków finansowych przez Marszałka Województwa Mazowieckiego na zakup nowego ambulansu na potrzeby radzymińskiego Centrum Medycznego.

 

 

Na skróty

Przewiń do góry