Program obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Radzymin jest w historii Wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku - Bitwy pod Radzyminem miejscem szczególnym, miastem „Cudu nad Wisłą”. Jest też miejscem, w którym kultywowano historię i pamięć zwycięstwa od okresu międzywojennego, w trudnych latach PRL, aż do dziś. 

Gmina Radzymin wspólnie z zespołem organizatorów przygotowała bogaty program wydarzeń upamiętniających 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Świętowanie rozpoczniemy w Radzyminie już 6 sierpnia od Ogólnopolskich Mistrzostw Szaradziarskich „Cud nad Wisłą” na hali sportowej ROKiS, a zakończymy 21 sierpnia Turniejem Piłki Nożnej dla dzieci na Stadionie Miejskim RKS "Mazur".

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w dniach 14-15 sierpnia 2022 r. 

 


Program obchodów 102 rocznicy BW_15_08_2022_ok.jpeg


Wydarzenia znane i lubiane oraz odrobina nowości – Pokaz stuntu

Zapraszamy Państwa na wydarzenia, które na stałe zagościły w repertuarze obchodów kolejnych rocznic „Cudu nad Wisłą” takich jak: Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie „Cud nad Wisłą”; Zawody Wędkarskie „Cud nad Wisłą”; Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej; Zlot MotoCud; Patriotyczne Loty Gołębi Pocztowych „Cud nad Wisłą”; Turniej Brydżowy „Cud nad Wisłą” im. J. Połulicha.

Z nowości zapraszamy Państwa na pokaz stuntu motocyklowego (pokaz kaskaderski) w wykonaniu trzykrotnego mistrza świata w wyczynach kaskaderskich na motocyklu - Rafała Pasierbka.

Wystawa sprzętu wojskowego i piknik historyczny

W tym roku, 15 sierpnia, wspólnie z Wojskiem Polskim zapraszamy na wystawę sprzętu wojskowego (w centrum Radzymina). Dzień wcześniej, 14 sierpnia, przygotowaliśmy dla Państwa piknik historyczny, który odbędzie się na placu za Kolegiatą Radzymińską. 14 i 15 sierpnia w centrum Radzymina zapraszamy na piknik rodzinny z atrakcjami dla małych i dużych mieszkańców gminy.

Wydarzenia sportowe

Jak co roku, będziemy gościć również fanów sportu. Zapraszamy Państwa na: Bieg 1920 Półmaraton „Cud nad Wisła" (14 sierpnia) oraz Puchar Polski Tour Bitwa Warszawska 1920 roku (20-21 sierpnia). Zapraszamy także do kibicowania młodym sportowcom podczas Turnieju Piłki Nożnej "Cud nad Wisłą" (21 sierpnia).

Wydarzenia patriotyczne

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie to przede wszystkim wydarzenia patriotyczne. Zapraszamy Państwa, jak co roku 15 sierpnia o godz. 17:00 na Uroczystą Mszę Święta na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r. Po uroczystej Mszy Świętej obędzie się Apel Poległych, który wygłosi kapitan Paweł Linke oraz nastąpi uroczystość składania wieńców na bratnich mogiłach.

W tym dniu, o godzinie 15.00 odbędzie się również uroczystość przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminie.

Koncerty, koncerty, koncerty! 

Tegoroczne obchody będą obfitowały w różnorodne muzyczne wydarzenia. Rozpoczniemy 12 sierpnia uwielbianym przez Radzyminiaków Letnim Festiwalem Operetkowo-Operowy na Mazowszu. W niedzielę, 14 sierpnia, powróci „Scena Młodych”. Zagrają dla nas: Kłusowski, Rosalie, Smolasty.

Gwiazdami wieczoru 15 sierpnia będą zaś Marek Kościkiewicz (DeMono) oraz zespół Afromental. Wystąpi także lokalny zespół LarXx.

Rozdanie nagród w loterii „Rozlicz PIT w Radzyminie – wygraj samochód”

Podczas koncertów, 15 sierpnia, nastąpi chwila, na którą wiele osób czekało – wręczenie nagród pierwszej edycji loterii „Rozlicz PIT w Radzyminie – wygraj samochód”. Losowanie nagród nastąpiło podczas imprezy „Wianki nad Rządzą”. Zwycięzcy odbiorą nagrody w loterii a pani Angelika, która wylosowała nagrodę główną, odjedzie nowiutkim samochodem marki Toyota Yaris.

Wydarzenia towarzyszące i zbiórka krwi

W niedzielę 14 sierpnia obędzie się Apel poległych na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie i procesja różańcowa z cmentarza do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie oraz Uroczysta Msza Święta z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz  piknik wojskowy.

Stowarzyszenie HDK Radzymin zachęca do uczestniczenia w zbiórkach krwi:

  • 13.08.2022- Stare Załubice, ul. Mazowiecka 49
  • 14.08.2022- Radzymin, pl. T. Kościuszki

Zapraszamy!

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i mediów społecznościowych Gmina Radzymin na FB.


Szczegółowy program uroczystości znajdą Państwo na załączonym plakacie - pobierz:
PDFProgram obchodów 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie 14-15 sierpnia 2022 r..pdf (10,88MB)

Na skróty

Przewiń do góry