23. rocznica wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Radzyminie

23 lata temu 13 czerwca 1999 roku o godz. 18.13 Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Radzymin. Modlił się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku, gdzie spoczywają szczątki żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.
Święty Jan Paweł II poproszony przez zgromadzonych licznie mieszkańców gminy Radzymin o słowo powiedział: „Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem.”
 
Dziś po 23 latach od tego historycznego wydarzenia – Radzymin wciąż pamięta. Podczas uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w radzymińskiej Kolegiacie, ksiądz prałat Stanisław Popis nawiązał w swoim kazaniu do słów Ojca Świętego kierując naszą uwagę ku wdzięczności, za pontyfikat Jana Pawła II i za to niezwykłe spotkanie, którego mogliśmy doświadczyć. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Jakuba Pietruchy.
We Mszy Świętej uczestniczyli Burmistrz Radzymina - Krzysztof Chaciński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Zastępca Burmistrza - Krzysztof Dobrzyniecki, były Burmistrz Radzymina pan Zbigniew Piotrowski, przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Wołomińskiego, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, przedstawiciele Klubu AK Ziemi Radzymińskiej oraz poczty sztandarowe.
 
Po Mszy Świętej - w Radzymińskiej Sali Koncertowej - odbył się koncert Tomka Kamińskiego z zespołem. Artysta zaśpiewał i zagrał utwory z papieskiej płyty "Listy do młodych" oraz najbardziej lubiane przez słuchaczy przeboje. Publiczność chętnie włączyła się w śpiew razem z muzykiem i na zakończenie koncertu wszyscy odśpiewali "Barkę" - ulubiony utwór papieża Jana Pawła II.
Dziękujemy wszystkim Państwu za udział w uroczystościach.

 

Na skróty

Przewiń do góry