"Śladami Armii Krajowej" - uczniowie, nauczyciele i władze samorządowe na wycieczce w Pułtusku

Pułtusk i Radzymin – niewiele jest miast na Mazowszu, które łączy tak wiele. Położenie w aglomeracji warszawskiej, długa i dramatyczna historia i odważne patrzenie w przyszłość. Podobne losy naszych miast zainteresowały uczniów, rodziców i nauczycieli z radzymińskich szkół. 17 maja 2022 r. pan Władysław Kolatorski – historyk,  założyciel Klubu AK Ziemi Radzymińskiej,  przy wsparciu Gminy Radzymin, wraz z grupą 270 uczniów i nauczycieli z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz przedstawicielami władz samorządowych Gminy Radzymin i Powiatu Wołomińskiego, odwiedzili Pułtusk, podążając śladami Armii Krajowej, aby poznać historię miasta i łączące się losy żołnierzy AK.

Wizyta rozpoczęła się uroczystością patriotyczną na I cmentarzu w Pułtusku, gdzie oddano hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej. Złożone zostały kwiaty i zapalono znicze na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Krajowej, przy Symbolicznej Mogile Żołnierzy Polski Podziemnej Obwodu Pułtusk oraz na mogile żołnierzy polskich poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W imieniu pułtuskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej głos zabrała Danuta Tyszkiewicz. Następnie ksiądz infułat Wiesław Kosek, ks. Krzysztof Ziółkowski oraz ks. Daniel Filipowicz poprowadzili wspólną modlitwę w intencji żołnierzy Armii Krajowej poległych za Ojczyznę. Asystę honorową uroczystości, przy wsparciu Samorządu Gminy Pułtusk zapewniła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym CNB im. 13 Pułku Piechoty. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych, m.in. pocztu Światowego Związku Armii Krajowej – oddziału w Pułtusku, czy pocztu Liceum Ogólnokształcącego im. P. Skargi w Pułtusku.

Po uroczystości odbyło się spotkanie w amfiteatrze Domu Polonii im. Krzysztofa Klenczona – Zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk Mateusz Miłoszewski. Grupa wysłuchała prelekcji historycznej na temat Pułtuska – jego zabytków, atrakcji oraz miejsc związanych z działalnością Armii Krajowej, przygotowanej przez Michała Świdwę – pracownika Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Następnie, młodzież wraz z opiekunami i gośćmi (m.in. przedstawiciele Samorządu Powiatu Wołomińskiego, Samorządu Gminy Radzymin, Okręg Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koło Armii Krajowej “Rajski Ptak” w Radzyminie) udała się na spacer po Pułtusku, pod opieką pracowników Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Pułtusku i Muzeum Regionalnego w Pułtusku.

 

Na skróty

Przewiń do góry