Zapisz się do newslettera

Narodowe Święto Konstytucji w Radzyminie

W tym roku Święto Konstytucji Trzeciego Maja obchodziliśmy w Radzyminie bardziej uroczyście niż w ostatnich dwóch latach. Obchody 3-majowe rozpoczęły się o godz. 13.00 Mszą świętą w Radzymińskiej Kolegiacie.

Następnie licznie zgromadzone poczty sztandarowe, a także przedstawiciele straży pożarnej pod dowództwem komendanta Miejsko-Gminnego – pana Krzysztofa Rostkowskiego oraz samorządowcy, goście i Mieszkańcy gminy Radzymin przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki znajdujący się w centrum Radzymina. Na czele pochodu szła Radzymińska Orkiestra Dęta, której dowodził kapelmistrz Jakub Pietrucha.

Organizatorem wydarzenia był Krzysztof Chaciński Burmistrz Radzymina oraz Przewodnicząca rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka. W uroczystości wzięli udział znamienici goście: minister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – pan Piotr Uściński; przedstawiciele Powiatu Wołomińskiego: pan Paweł Dąbrowski i pan Cezary Wnuk; wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie – pan Wiesław Solarz z radnymi miejskimi; zastępca Burmistrza Krzysztof Dobrzyniecki z przedstawicielami urzędu i kierownikami jednostek organizacyjnych Gminy; przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwód Rajski Ptak w Radzyminie na czele z panem Jerzym Bertą; przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z panem Prezesem Janem Wnukiem; przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej „Cud nad Wisłą” Powiatu Wołomińskiego z prezesem płk. Andrzejem Michalikiem i kpt. Andrzejem Jastrzębskim; Stowarzyszenie - Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bajka” z Radzymina; sołtysi z terenu gminy Radzymin; przedstawiciele Koła Łowieckiego „Przepiórka” z Radzymina; harcerze; młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej na czele z panem Władysławem Kolatorskim oraz dyrektorzy, nauczyciele, dzieci i młodzież z placówek oświatowych gminy Radzymin, a także Mieszkańcy gminy Radzymin.

W swoim przemówieniu zarówno Burmistrz Radzymina, jak i minister Piotr Uściński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka podkreślili znaczenie wydarzenia sprzed 231 laty oraz odnieśli się do wojny na Ukrainie.

Jestem bardzo dumny z Mieszkańców naszej gminy, którzy tak licznie i bezinteresownie otworzyli przed potrzebującymi współbraćmi z Ukrainy swoje serca i domy - powiedział burmistrz Krzysztof Chaciński.

Po przemówieniach i ceremonii złożenia wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki można było obejrzeć pokaz umiejętności kawaleryjskich zorganizowany przez GRH „Bajka” z Radzymina i 11. Pułk Ułanów Legionowych – Oddział Radomski.

Po południu – w Miejskiej Sali Koncertowej odbył się koncert w stylu stanisławowskim Calisia Quartett, a – do wieczora – na Skwerze Czterech Wieszczów trwał Piknik Rodzinny.

Dziękujemy wszystkim Państwu za udział w dzisiejszych uroczystościach!

Wiwat Maj, 3. Maj!!!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyminie


 

 

Na skróty

Przewiń do góry