Wścieklizna na Mazowszu - aktualne informacje

Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt (m.in. na terenie powiatu wołomińskiego), obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego.

 

Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, określa się obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący:

 1. w mieście stołecznym Warszawa:
 1. dzielnicę Wawer,
 2. dzielnicę Wesoła,
 3. dzielnicę Targówek: część dzielnicy ograniczona od zachodu ul. Radzymińską,
 4. dzielnicę Rembertów,
 5. dzielnicę Praga Południe,
 6. dzielnicę Wilanów;
 1. w powiecie mińskim:
 1. gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów,
 2. miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek;
 1. powiat otwocki;
 2. powiat garwoliński;
 3. powiat kozienicki;
 4. powiat radomski;
 5. miasto Radom;
 6. powiat zwoleński;
 7. powiat wołomiński.

Zgodnie z wciąż obowiązującym rozporządzeniem nr 26 Wojewody Mazowieckiego z 20 lipca 2021 r. (do którego w części wprowadzono zmiany rozporządzeniem nr 49), na wyżej wymienionym obszarze zagrożonym nakazuje się m.in. trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu.

Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) spoczywa obowiązek zaszczepienia kota przeciwko wściekliźnie – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Przypominamy jednocześnie, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

 

Bieżące informacje znajdują się na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. 

 

Film animowany o wściekliźnie: 

film wścieklizna.png

 

Na skróty

Przewiń do góry