Drugie Radzymińskie Spotkanie Biznesu w Scenie Cegielnia w dn. 28.10.2021 - relacja

28 października 2021 r. sala koncertowa Sceny Cegielnia ponownie ugościła uczestników Radzymińskiego Spotkania Biznesu. Te cokwartalne spotkania gromadzą menedżerów i właścicieli firm, działających na terenie gminy Radzymin. Gościem specjalnym październikowego spotkania był red. Roman Młodkowski, prezes i redaktor naczelny telewizji Biznes24, a także eksperci z firm Colliers i Panattoni, którzy wzięli udział w dyskusji panelowej nt. rynku nieruchomości przemysłowo-magazynowych.

Relacja filmowa z Radzymińskiego Spotkania Biznesu w dn. 28.10.2021: https://youtu.be/QDD9cznoCt0

Boom czy kryzys?

Spotkanie otworzyli: Burmistrz Radzymina, p. Krzysztof Chaciński i gospodarz Sceny Cegielnia, p. Marek Kościkiewicz. Wśród zgromadzonych gości, oprócz przedsiębiorców, obecni byli również przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, w tym m.in. pan Adam Pietrzak, Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego, pan Paweł Śliwa, Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu, p. Elżbieta Darka, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie oraz wiele osób z grona radnych powiatowych i gminnych, i władz samorządowych.

Pierwszy, inspirujący wykład pt. „Nigdy nie marnuj dobrego kryzysu – czyli biznes w świecie po (?) pandemii i lockdownie”, przygotował red. Roman Młodkowski, prezes i redaktor naczelny telewizji Biznes24. Przedstawił w nim m.in. najnowsze wskaźniki NBP nt. inflacji, rynku pracy i wzrostu gospodarczego, które pomimo załamań wywołanych pandemią, wskazują jednak na optymistyczną przyszłość gospodarki. Szanse, jakie mogą powstać w kryzysie, widać w skali mikro na przykładzie telewizji Biznes24, która wystartowała na początku roku 2020 w momencie ogłoszenia lockdownu. Kryzys i sytuacja pandemiczna wyrównała szanse początkującego biznesu medialnego i dużych graczy – o czym pan Roman Młodkowski opowiadał rzeczowo a zarazem dowcipnie.

Rozwój rynku nieruchomości logistycznych a gmina Radzymin

Kolejnym punktem spotkania była dyskusja panelowa pt. „Rozwój rynku nieruchomości przemysłowo-logistycznych – Polska, region, gmina”, którą poprowadził red. Roman Młodkowski wspólnie z panelistami. Byli z nami specjaliści ds. rynku nieruchomości komercyjnych:

  • Maciej Cieliczko, Associate Director w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, Colliers - ekspert z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze wsparcia najemców i właścicieli obiektów logistyczno-przemysłowych, który doradzał m.in. przy wyborze optymalnej lokalizacji i negocjował warunki najmu dla ponad 1 mln m2 powierzchni;
  • Artur Chmal, Senior Develoment Project Manager, Panattoni Europe - przedstawiciel jednej z wiodących firm deweloperskich na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych, który pracował m.in. nad inwestycją Panattoni w Ciemnem.

Gminę Radzymin w dyskusji reprezentował burmistrz Krzysztof Chaciński, który nakreślił perspektywę znaczącego wzrostu liczby i powierzchni obiektów przemysłowo-magazynowych na terenie gminy.

SB-135.jpeg

Rynek nieruchomości przemysłowo-magazynowych podczas kryzysu pandemicznego dynamicznie się rozwinął, co z jednej strony spowodowane jest rozwojem e-handlu i związanej z nim działalności logistycznej firm, a z drugiej – zmianami w światowych łańcuchach dostaw i rozwojem produkcji przemysłowej. W Polsce obecnie jest ponad 21 mln m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, a kolejne około 3,5 mln m2 jest w budowie. Jak powiedział p. Maciej Cieliczko, dostępna powierzchnia na koniec 2021 r. może zwiększyć się nawet do 25 mln m2. Eksperci stwierdzili, że w Polsce boom na tym rynku może potrwać nawet przez kolejne 5 lat, biorąc pod uwagę obecne trendy rynkowe oraz niższe nasycenie polskiego rynku w porównaniu do bardziej dojrzałych rynków europejskich.

Beneficjentem takiej sytuacji rynkowej jest gmina Radzymin, która dzięki położeniu przy trasie S8 i 100-procentowym pokryciu planami zagospodarowania, może zaproponować inwestorom dobre lokalizacje logistyczne. Obecnie w gminie Radzymin jest około 100 tys. m2 nowoczesnych powierzchni przemysłowo-logistycznych. Ambitne plany gminy zakładają, że potroi się to w ciągu 2-3 lat, zaś w roku 2030 ta liczba dojdzie nawet do 1 mln m2. Paneliści z firm Colliers i Panattoni stwierdzili, że jest to jak najbardziej realne.

Jednym z ważniejszych czynników, dzięki którym inwestorzy realizują swoje przedsięwzięcia w gminach, jest otwartość samorządu i dobra współpraca z władzami lokalnymi. Takie nastawienie zadeklarował w dyskusji burmistrz, a potwierdził je przedstawiciel firmy Panattoni, która już zrealizowała trzy obiekty na terenie gminy Radzymin i ma w planie kolejne przedsięwzięcia.

Informacje dla biznesu - perspektywa samorządu

Z kolei w swojej prezentacji Burmistrz Radzymina przedstawił działania i plany inwestycyjne gminy, istotne z punktu widzenia biznesu. Odniósł się także do prognoz budżetowych na następne lata z uwzględnieniem zmian, jakie nastąpią w dochodach gminy w związku z pakietem ustaw w ramach „Polskiego Ładu”. Gmina przewiduje spowolnienie wzrostu wpływów z PIT, które – według deklaracji rządowych – ma być rekompensowane rządową subwencją rozwojową.

Mimo zmian gmina Radzymin planuje utrzymać dotychczasowe rekordowe tempo inwestycji (ponad 60 mln zł wydatków inwestycyjnych w roku 2021). Największą wśród nich jest budowa al. Lecha Kaczyńskiego, która będzie północną obwodnicą miasta i ma być zbudowana do końca roku 2023. Wśród planów, zaprezentowanych przez Burmistrza, są także wewnętrzne drogowe ringi wokół centrum Radzymina. Gdy powstaną, będzie możliwa redukcja natężenia ruchu samochodowego w śródmieści i nadanie mu nowej jakości przestrzeni publicznej.

Wśród najbliższych nadchodzących inwestycji burmistrz wymienił budowę ronda na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II, ul. Konstytucji 3 Maja, Strzelców Grodzieńskich i Wyszyńskiego (w miejscu świateł), budowę samorządowego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920, dwóch nowych budynków komunalnych oraz rozbudowę szkoły podstawowej w Nadmie.

Prezentację pt. „Perspektywy dla Biznesu” można zobaczyć TUTAJ (link do Slideshare).

Zaproszenie do Klubu Biznesu i informacje o konkursie „Victoria Biznesu 2021”

Część oficjalną Radzymińskiego Spotkania Biznesu zakończyło zaproszenie do współtworzenia Radzymińskiego Klubu Biznesu oraz do zgłaszania firm w konkursie „Victoria Biznesu 2021”. O powstającym Klubie rozmawiali panowie: Marek Kościkiewicz, Scena Cegielnia, Bogdan Domagała, DJ Chem i Michał Półtorak, Wieści sp. z. o.o.

Z kolei konkurs „Victoria Biznesu 2021” będzie nagradzał firmy w trzech kategoriach:

  • Firma Roku
  • Mecenas Roku
  • Debiut Roku

Szczegóły konkursu, regulamin i formularze zgłoszeniowe zostaną opublikowane wkrótce. Zgłoszenia w konkursie będzie można składać do [aktualizacja terminu:] 14 stycznia 2022 r. Galę finałową planujemy na Radzymińskim Spotkaniu Biznesu w styczniu 2022 r.

Kontakt dla przedsiębiorców, firm i inwestorów

Zdjęcia z wydarzenia w obiektywie Zbigniewa Pachulskiego:

 

Na skróty

Przewiń do góry