List Prezydenta RP Andrzeja Dudy - do uczestników obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów
101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie

 

Wielce Szanowni Kombatanci!
Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!
Żołnierze Rzeczypospolitej!
Czcigodni Duchowni!
Drodzy Państwo!

 

Obywatele wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej obchodzą dzisiaj jedno ze swoich największych i najbardziej radosnych świąt. To kolejna rocznica Wiktorii Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Piętnastego sierpnia składamy hołd naszym ówczesnym przywódcom, oficerom i żołnierzom, którzy 101 lat temu ocalili Polskę i Europę przed straszliwym losem. To tutaj, na przedpolach Warszawy, dzięki odwadze i determinacji Wojska Polskiego zatrzymał się pochód Armii Czerwonej, chcącej ponieść na cały świat rewolucję komunistyczną. 

Ms-64.jpeg

W połowie sierpnia 1920 roku plan ocalenia naszej stolicy i odwrócenia losów wojny opierał się na trzech głównych filarach: na kontruderzeniu generała Sikorskiego z terenu twierdzy Modlin, ofensywie oddziałów pod dowództwem marszałka Piłsudskiego znad rzeki Wieprz oraz na dostatecznie długim powstrzymywaniu naporu najeźdźców usiłujących zdobyć Warszawę. Bój o Radzymin, który w dniach 13 i 14 sierpnia zajmowali na przemian Sowieci i Polacy, były niezwykle zacięty. Wielu straciło wówczas wiarę w ocalenie Warszawy. Znamiennym tego przejawem była ewakuacja prawie wszystkich przedstawicielstw dyplomatycznych. Jednak utrudzeni żołnierze polscy oraz ich znakomici dowódcy nie zawiedli pokładanych w nich nadziei. Po ciężkich walkach w doszczętnie zniszczonym Radzyminie i jego okolicach, 15 sierpnia oddziały rosyjskie wycofały się. Od tamtego momentu agresorzy ze Wschodu coraz bardziej tracili inicjatywę, a wkrótce zmuszeni zostali do ucieczki.

Wynik tej przełomowej batalii niesie ze sobą ważne przesłanie: losy całych państw i narodów spoczywają w rękach konkretnych ludzi. Wielką historię może współtworzyć każdy, kto służąc najwyższym ideałom nie ogląda się na innych i na niezależne od siebie okoliczności; każdy, kto wiernie trwa na swoim posterunku i sumiennie wypełnia swoje powinności. Wyrażam nadzieję, że pamięć o bitwie pod Radzyminem będzie inspiracją dla wszystkich, którzy swoją codzienną pracą budują bezpieczeństwo i pomyślność naszej Ojczyzny – bądź to w mundurach, bądź to na polu nauki, oświaty, kultury, usług publicznych lub gospodarki.

Cieszę się, że upamiętnieniu radzymińskiej odsłony Bitwy Warszawskiej 1920 towarzyszy w tym roku bogaty i atrakcyjny program uroczystości oficjalnych oraz imprez towarzyszących. Ze szczególną satysfakcją przyjąłem wiadomość o planowanym symbolicznym rozpoczęciu budowy lokalnego Muzeum Bitwy Warszawskiej. Niech przyciąga ono jak najliczniejszych odwiedzających oraz umacnia historyczną i patriotyczną tożsamość miasta i gminy Radzymin. Wszystkim organizatorom i uczestnikom dzisiejszych rocznicowych obchodów przekazuję najserdeczniejsze pozdrowienia.

Cześć Poległym!

Wieczna chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

 

List odczytała minister Bogna Janke.


Ms-76.jpeg 

Ms-72.jpeg

 

Na skróty

Przewiń do góry