Warto zwiedzić w Radzyminie

Radzymin otrzymał prawa miejskie w 1475 roku i choć historia miasta sięga średniowiecza, to Radzymin najbardziej znany i kojarzony jest z Bitwą Warszawską 1920 r. Tu, na terenach ówczesnego powiatu radzymińskiego, rozegrały się najkrwawsze walki z bolszewikami na przedpolach Warszawy. Odbicie Radzymina z rąk wroga 15 sierpnia 1920 r. stało się przyczynkiem ustanowienia w tym dniu Święta Wojska Polskiego, a sam Radzymin został nazwany "Miastem Cudu nad Wisłą".

Swój historyczny rozkwit miasto przeżywało w XVIII wieku, kiedy właścicielką Radzymina była księżna Eleonora Czartoryska. Ufundowała ona murowany kościół (obecnie kolegiata) wraz z dzwonnicą, plebanią i szkołą elementarną, a także zbudowała kompleks pałacowo-parkowy, którego fragment zachował się w postaci Parku Czartoryskiej wraz z Domkiem Ogrodnika. 

Turystom, zwiedzającym Radzymin szczególnie polecamy do odwiedzenia:

  • Cmentarz Żołnierzy Poległych w 1920 r. - znajdują się na nim bratnie mogiły żołnierzy, poległych w Bitwie Warszawskiej, zabytkowa kaplica z 1927 r. oraz pomnik św. Jana Pawła II, upamiętniający wizytę Papieża Polaka w Radzyminie 13 czerwca 1999 r. Więcej informacji o historii i zabytkach cmentarza: www.cmentarz1920.radzymin.pl. Z centrum miasta na cmentarz prowadzi "Droga Golgoty Narodu Polskiego" - aleja oznaczona kamiennymi krzyżami, poświęconymi bohaterom walk w 1920 r. Warto wspomnieć, że naprzeciwko bramy cmentarza, w zabytkowym budynku "Świetlicy Pielgrzyma", powstaje samorządowe Muzeum Bitwy Warszawskiej, tworzone przez Gminę Radzymin, Samorząd Województwa Mazowieckiego i Muzeum Niepodległości. 
  • Park Czartoryskiej i Domek Ogrodnika - urokliwy fragment XVIII-wiecznego kompleksu pałacowo-parkowego ks. Eleonory Czartoryskiej. W odrestaurowanym przez Gminę Radzymin w 2019 r. Domku Ogrodnika działa restauracja i galeria sztuki "Galeria Piwniczka", a na tarasach i wokół Domku organizowane są często wydarzenia kulturalne. Otaczający Domek Ogrodnika Park Czartoryskiej jest obecnie poddawany rewitalizacji - prace budowlane, przyrodnicze i wodne potrwają do lata 2022 r. Więcej informacji: Domek OgrodnikaRusza przebudowa parku Czartoryskiej w Radzyminie.
  • Radzymińska kolegiata i kompleks sakralny - parafia w Radzyminie istnieje od 1473 r., zaś murowany kościół został ufundowany przez ks. Eleonorę Czartoryską i wyświęcony w 1781 r. W centrum miasta wraz z kościołem powstała plebania i dzwonnica. W obrębie kompleksu sakralnego znajduje się też budynek szkoły elementarnej i zabytkowa figura św. Jana Nepomucena. Kościół był kilkukrotnie przebudowywany. Podczas II wojny światowej, w sierpniu 1944 r., wycofujące się wojska niemieckie wysadziły fronton kościoła w powietrze. Odbudowano go na 500-lecie powstania parafii w 1973 r. W niezmienionym kształcie od 1870 r. zachowała się dzwonnica, odnowiona staraniem proboszcza, parafian i z dofinansowaniem unijnym w 2019 r. Więcej informacji: Kolegiata RadzymińskaDzwonnica klasycystycznaSzkoła elementarna i przytułek dla ubogich z 1779 roku, strona www parafii pw. Przemienienia Pańskiego.
  • Sanktuarium św. Jana Pawła II - przy nowopowstałym sanktuarium przy ul. Słowackiego działają izby pamięci: św. Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej. Atrakcją sakralną jest wyświęcona w 2020 r. w 100-lecie Bitwy Warszawskiej statua Matki Bożej Łaskawej. Więcej informacji na stronie parafii www.jp2.waw.pl.

Podczas spaceru po Radzyminie warto zwrócić uwagę na zabytkowy układ urbanistyczny z osią widokową w ulicy Konstytucji 3 Maja, centralnym placem T. Kościuszki i Starym Rynkiem, które kiedyś służyły jako place targowe. Obecnie tradycyjne targi odbywają się w środy i soboty na targowisku przy ul. Ogrodowej.

Więcej informacji o zabytkach Radzymina można znaleźć na stronie: Zabytki Radzymina

Polecamy też artykuły:

Ciekawe linki zewnętrzne:

Na skróty

Przewiń do góry