Rekonstrukcja Historyczna „Bitwa o Radzymin”

W sobotę 14.08.2021 r. o godz.: 17:30 na placu za radzymińska Kolegiatą odbędzie się rekonstrukcja historyczna przedstawiająca jedną z przełomowych bitew w historii świata.  Bitwa pod Radzyminem uznawana jest za najważniejszy element działań zbrojnych tzw. Bitwy Warszawskiej 1920 r - „Cudu nad Wisłą”. Była to również jedna z najbardziej krwawych i ciężkich bitew całej wojny pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką.  

bitwa 0.jpeg

Znaczenie rozegranej na przedpolach Radzymina bitwy jest znane zarówno współcześnie żyjącym jak i świadkom tamtejszych wydarzenie. Zdaniem Edgara D'Abernona, brytyjskiego polityka, dyplomaty i pisarza, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku -  Bitwa Warszawska podczas, której polskie wojska zatrzymały ofensywę Armii Czerwonej i zmusiły ją do odwrotu, zatrzymując tym samym rozprzestrzenienie się rewolucji komunistycznej, jest 18. najważniejszą bitwą w dziejach Europy i Świata.

Podczas inscenizacji historycznej, grupa ponad 120 rekonstruktorów, ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”, w tym kilkunastu pochodzących z gminy Radzymin, przedstawi Państwu rekonstrukcje Bitwy pod Radzyminem w 5 scenach. Poszczególne sceny przedstawią bitwę w różnych aspektach. Zobaczą Państwo: przebieg bitwy – m.in. żołnierzy w okopach pod naciskiem sowieckiej artylerii,  bohaterski zryw prowadzony przez ks. Skorupkę, śmierć na polu bitwy, ale także nagłe zwroty akcji, charyzmę dowódców, poświecenie żołnierzy, sanitariuszek i ludności cywilnej. Bitwie towarzyszyć będą setki wybuchów, płonące domy, sprzęt wojskowy pochodzący z lat 20. XX wieku, takie jak:  Ford T, Ford Tfc Tańskiego, Chwat, Jeffery Poplavko - Wnuk, Pancerny Avtomobil - sowiecki. Samochody ciężarowe: White 1916, Ford T 1915 półciężarówka. Artyleria: Armata "prawosławna" 76,2mm, Moździerz okopowy 1914, CKM Maksim, Biedka łączności 1915.

Wszystkie te elementy mają na celu zabrać Państwa w  historyczną podróż, która rozgrywała się ponad 100 lat temu na naszych terenach.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Na skróty

Przewiń do góry