Projekt "Czereśniowy sad" Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych i Przedszkola nr 2 w Radzyminie

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych  w Radzyminie wraz z grupami przedszkolaków założyła na terenie  Przedszkola nr 2 czereśniowy mini-sad.

Pomysłodawcą  Konkursu „Tradycyjny Sad” jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Zadaniem konkursu jest promowanie starych, tradycyjnych odmian drzew owocowych poprzez zakładanie małych sadów, z których będzie można pozyskiwać smaczne owoce z naturalnych upraw bez lub z bardzo dużym ograniczeniem stosowania chemicznych oprysków. W tym roku szkoły całego kraju zostały poproszone o założenie sadów czereśniowych. 

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszej części - edukacyjnej, zespoły szkolne w ramach międzyszkolnej rywalizacji zdobywały wiedzę na temat sadownictwa i starych odmian drzew owocowych, przygotowywały prezentację, księgę sadu, a także jego projekt i kosztorys.  Szkoły, które pozytywnie przeszły pierwszy etap, otrzymały po 200 zł dofinansowania, między innymi na zakup młodych drzewek. Drugi etap, który trwa obecnie, obejmuje głównie założenie sadu, ale także aktywną akcję promocyjną projektu.

Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Radzyminie przystąpił do Konkursu po raz pierwszy. Czereśniowy mini-sad razem z roślinami towarzyszącymi założyliśmy na terenie Przedszkola nr 2 im Czerwonego Kapturka w Radzyminie. W akcji uczestniczyła młodzież drugiej klasy technikum, kształcąca się w zawodzie Technika  Architektury Krajobrazu, wraz z opiekunami. Zakładanie sadu było powiązane z zajęciami dla przedszkolaków, które aktywnie uczestniczyły nie tylko w sadzeniu roślin, ale również w krótkiej lekcji botanicznej, w czasie której posłuchały opowiadania o czereśniowym sadzie i mogły uzupełnić swoimi rysunkami otrzymane książeczki.

Mamy nadzieję, że wspólna akcja ZSTZ i Przedszkola nr 2 w Radzyminie zaowocuje w najbliższych latach nie tylko czereśniami, ale również będzie zachętą dla mieszkańców, aby zakładać podobne tradycyjne  sady.

Iwona Matusiewicz
Opiekun Szkolnego Koła Ekologicznego
Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. inż. Cz. Nowaka w Radzyminie

 

Na skróty

Przewiń do góry