Ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII 

w sprawie akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w strefie ochronnej wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u lisów w województwie mazowieckim w 2021 r.            

Lis2.jpeg

W dniach 14-31 maja 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących doustną szczepionką. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne obejmują kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych.

Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci krążka, koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Lis podejmuje szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka.

Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.

 

Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej.
Przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.

Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.


PDFInformacja dotycząca postępowania ze zwierzętami, które zetknęły się ze szczepionką przeciwko wściekliźnie lisów.pdf (377,15KB)
PDFWskazówki dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie lisów.pdf (347,26KB)

Na skróty

Przewiń do góry