Edward Dwurnik
Edward Dwurnik, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy, urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie. Zmarł 28 października 2018 r. w Warszawie. Jako wybitny i uznany artysta, Edward Dwurnik był promotorem i ambasadorem Radzymina w świecie sztuk plastycznych. Powiązanie jego postaci z naszym miastem i gminą poprzez nadanie artyście tytułu Honorowego Obywatela Radzymina jest wyrazem uznania gminnej społeczności dla Edwarda Dwurnika jako artysty i naszego współobywatela. Tytuł Honorowego Obywatela Radzymina artysta otrzymał Uchwałą Nr 568/XLIX/2018 Rady Miejskiej w Radzyminie z dnia 23 kwietnia 2018 r.
Edward Dwurnik studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz na Wydziale Rzeźby (1963-1970). Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagród: Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), Coutts Contemporary Art Foundation (1992), Nouvelle Biennale de Paris (1985), Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrody Fundacji Sztuki Współczesnej (1992). Dwurnik został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014).
Jego obrazy charakteryzuje specyficzny, realistyczno-groteskowy styl i rysunkowa forma. Ważnym doświadczeniem artystycznym dla Edwarda Dwurnika było zetknięcie się w latach 60-tych z twórczością Nikifora, od którego przejął dosadny realizm i groteskowość, który przekształcił we własny styl prymitywizmu. W tej konwencji artystycznej powstało wiele portretów miast, w tym Radzymina. Obraz autorstwa Dwurnika, przedstawiający nasze miasto, jest na stałe wystawiony w foyer miejskiej sali koncertowej w Radzyminie. Obraz został podarowany samorządowi w 2005 r. przez p. Waldemara Dąbrowskiego, ówczesnego Ministra Kultury, we współpracy z samym artystą.
Wiele dzieł Edwarda Dwurnika powstawało w ramach rozbudowanych cykli malarskich. Do najważniejszych z nich należą: „Podróże autostopem”, „Sportowcy”, „Warszawa”, „Droga na wschód”, „Od grudnia do czerwca”, „Niebieskie miasta”, „Błękitny”. W wielu z nich artysta w przejmujący sposób komentuje rzeczywistość czasów PRL i lat współczesnych. Obrazy E. Dwurnika można podziwiać od początku lat 70-tych na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także w prywatnych galeriach. Podczas wystawy w Galerii Opera w Teatrze Narodowym w Warszawie (listopad 2016 – styczeń 2017) obraz Radzymina, wypożyczony z zasobów Biblioteki Miasta i Gminy Radzymin, był dziełem otwierającym całą ekspozycję i promował nasze miasto wśród gości i widzów Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Podczas wernisażu tej wystawy Edward Dwurnik mówił o sentymencie i przywiązaniu do swojego rodzinnego miasta. Wielokrotnie przy innych okazjach artysta także zaznaczał swoje radzymińskie pochodzenie, a motyw Radzymina przewija się w jego twórczości i licznych pracach.