Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Domek Ogrodnika

Brak opisu obrazka

Domek Ogrodnika w Radzyminie wraz z otaczającym go parkiem stanowi fragment dawnego kompleksu pałacowo-parkowego założonego ok. 1770 r. przez księżnę Eleonorę Czartoryską. Zabytek został pieczołowicie odrestaurowany przez Gminę Radzymin w latach 2018-2019. Podczas prac zachowano pierwotną konstrukcję obiektu i detale, a także stworzono nowoczesną przestrzeń ekspozycyjną i internetowe info-kioski z prezentacją historyczną. W Domku znalazła się przestrzeń muzealno-wystawiennicza i gastronomiczna. Nowym elementem są tarasy okalające Domek, które służą wypoczynkowi i organizacji wydarzeń kulturalnych. W najbliższym otoczeniu powstały nowe ścieżki i ławeczki, zagospodarowano ponownie zieleń.

Parter i antresola Domku Ogrodnika służą spotkaniom w kawiarni i wydarzeniom kulturalnym. W części podziemnej obiektu mieści się przestrzeń muzealno-wystawiennicza z internetowymi info-kioskami, które prezentują historię Radzymina oraz przypominają postać i działalność ks. Eleonory Czartoryskiej. Znajduje się tu również przestrzeń na wystawy czasowe i lekcje historyczne. Ozdobą wnętrz są rekonstrukcje XVIII-wiecznych strojów oraz model pałacu ks. Eleonory Czartoryskiej, wykonany w nowoczesnej technologii druku 3D na podstawie makiety pałacu, którą kilka lat wcześniej skon struowano zgodnie z zachowanymi rysunkami pałacu (oryginał makiety można obejrzeć w holu nieodległej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka).

Brak opisu obrazka

Powierzchnia użytkowa Domku Ogrodnika wynosi nieco ponad 180 m2 (piwnica 55 m2; parter 83 m2; poddasze 46,5 m2). Przestrzeni i funkcjonalności dodają mu tarasy i parkowe otoczenie.

 

W 2020 roku Domek Ogrodnika w Radzyminie otrzymał nagrodę im. prof. Wiktora Zina w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”.

Ulotka do pobrania:

PDFDomek Ogrodnika.pdf (8,91MB)
 

Mapa:

Brak opisu obrazka