20. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, 13.06.2019 r.

20 rocznica wizyty Papieża.jpeg
13 czerwca 1999 roku na Cmentarzu Poległych w Radzyminie odbyła się uroczystość poświęcona 20. rocznicy wizyty w naszym mieście Świętego Jana Pawła II.  W głównych obchodach uczestniczyli mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz, organizacji społecznych i młodzieżowych, delegacje służb mundurowych oraz Ci, którzy mieli okazję osobiście przeżywać pielgrzymkę Ojca Świętego.

Oprawa uroczystości w Radzyminie nawiązywała do pamiętnej wizyty 13 czerwca 1999 roku. Na niebie krążyły helikoptery, które udostępniła Fundacja Daj Mi Skrzydła – jako pamiątka lądowania Ojca Świętego przy radzymińskim cmentarzu. Jednym z nich o godz. 18:13, na odnowionej przez pracowników UMiG Radzymin płycie papieskiego lądowiska, wylądowała młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej z wizerunkiem św. Jana Pawła II, który następnie przekazała na ręce burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego.

Na cmentarzu została odprawiona dziękczynna Msza Święta, której przewodniczył ks. prał. Stanisław Markowski. Podkreślił, że wizyta i modlitwa św. Jana Pawła II na cmentarzu w Radzyminie to spełnienie testamentu swojego życia i oddanie hołdu tym, którzy wywalczyli dla nas wolność. Wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie „Barki” przy akompaniamencie Radzymińskiej Orkiestry Dętej.

Drugą część uroczystości rozpoczął przemarsz Kompanii Honorowej 9. Batalionu Dowodzenia w Białobrzegach. Głos zabrał burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, który 20 lat temu był świadkiem papieskiej wizyty: „Pamiętam podniosłą atmosferę przygotowań i tłumy ludzi, którzy dla tych kilkunastu minut obecności Papieża w naszym mieście, już od wczesnych godzin porannych zajmowali sektory, mimo że sama wizyta miała się odbyć ok. godz. 18:00. To pokazywało jak ważne było wydarzenie dla mieszkańców Radzymina i okolicznych”. Burmistrz podziękował tym, którzy przyczynili się do zaproszenia i organizacji najważniejszej w historii miasta wizyty: p. Pawłowi Solisowi, p. Janowi Wnukowi, p. Januszowi Rasińskiemu i p. Jerzemu Bercie.

Podczas uroczystości na telebimie wyświetlono dokument z wizyty Ojca Świętego w 1999r. Wzruszającym momentem były brawa, które rozległy się, gdy na ekranie pojawił się Jan Paweł II wysiadający z helikoptera. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem papieskim wiązanki symbolicznych chabrów złożyli: Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Zastępca Burmistrza Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk oraz Prezydium Rady Miejskiej w Radzyminie. Wizyta Papieża Polaka w Radzyminie stała się dla wielu mieszkańców jednym z najważniejszych wydarzeń w ich życiu. Wspomnienia wielu z nich mogliśmy zobaczyć w filmie pt. „Przyjadę, jeśli Bóg pozwoli”, dokumentującym wizytę Jana Pawła II w Radzyminie, którego premiera miała miejsce wieczorem w hali ROKiS. Film przygotowali: Michał Kamiński Sztuka Kreacji i Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu.

 

Obejrzyj:

20lat.png

20lat1.png

Na skróty

Przewiń do góry