Odsłonięcie rzeźby św. Jana Pawła II na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 w Radzyminie, 13.06.2018 r.

Z  okazji 19. rocznicy papieskiej wizyty w Radzyminie, 13 czerwca 2018 roku, na Cmentarzy Żołnierzy Poległych 1920 roku odsłonięto rzeźbę św. Jana Pawła II. . Pomnik Papieża Polaka powstał w ramach Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego dzięki poparciu mieszkańców, którzy głosowali na ten projekt.

Monument przedstawia Papieża, modlącego się na klęczniku nad mogiłą Poległych w 1920 r., tak jak miało to miejsce podczas historycznej wizyty 13 czerwca 1999 r. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920. Rzeźbę wykonaną z brązu umieszczono dokładnie w tym miejscu, gdzie przebywał i modlił się Święty.

Pomysłodawcą projektu budowy pomnika, który trafił pod głosowanie w ramach Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego, był p. Mirosław Jusiński, dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Realizacja tego projektu jest dowodem żywej wciąż w Radzyminie pamięci o wizycie i nauczaniu Papieża Polaka oraz przejawem tradycji historyczno-patriotycznych, które leżą u podstaw lokalnej tożsamości mieszkańców gminy Radzymin.

- Powstanie pomnika jest wyrazem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II oraz wizytę papieską w Radzyminie w roku 1999 r. – powiedział Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina. - Rzeźba jest w moim odczuciu jedną z najpiękniejszych w Polsce i jestem dumny, że udało nam się w taki sposób uczcić pamięć o papieskiej wizycie i utrwalić nauczanie Jana Pawła II. Wsparcie, jakie projekt stworzenia pomnika zdobył w ramach Budżetu Obywatelskiego jest dowodem na to, że mieszkańcy Radzymina – Miasta Papieskiego – pamiętają i składają hołd naszemu wielkiemu rodakowi.

 

Na skróty

Przewiń do góry