Radzymin uczcił 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Radzymin, miasto o głębokich korzeniach historycznych, z dumą upamiętnił 104. rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii – Bitwy Warszawskiej. Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar, podkreślając kluczowe znaczenie tego wydarzenia zarówno dla Polski, jak i Europy.
Uroczystości patriotyczne
Uroczystości w Radzyminie, mające wyjątkowy charakter ze względu na historyczną rolę naszego miasta, zgromadziły przedstawicieli administracji rządowej, władz samorządowych, Wojska Polskiego, reprezentantów różnych organizacji, związków i stowarzyszeń, mieszkańców oraz licznych gości. Wspólnie oddano hołd bohaterom i przypomniano o znaczeniu walki o niepodległość. Piękną oprawę muzyczną zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta.
Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 15 sierpnia na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie. O godzinie 17:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Biskup Jacek Grzybowski, a po niej nastąpiła część wojskowa z Apelem Poległych i złożeniem wieńców.
Wcześniej, o godzinie 15:00, przy pomniku premiera Wincentego Witosa na Placu Wolności, odbyła się tradycyjna uroczystość upamiętniająca wizytę Premiera RP na linii frontu w Radzyminie.
Koncerty i wydarzenia kulturalne
15 sierpnia w Radzyminie tradycyjnie odbył się bogaty program kulturalny, który przyciągnął tłumy widzów. Na scenie przy pl. T. Kościuszki wystąpili: Dominika Świątek, Szalone Gitary i Anna Wyszkoni, natomiast 16 sierpnia na Scenie Młodych zaśpiewali Gouldie, Young Nights i gwiazda wieczoru - Oskar Cyms.
W ramach wydarzeń towarzyszących, 4 sierpnia miał miejsce XXI Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej, a 11 sierpnia - Letni Międzynarodowy Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu. 17 sierpnia w Domku Ogrodnika odbył się koncert Grzecha Piotrowskiego, który zakończył tegoroczny program obchodów.
Rozgrywki i zawody sportowe
Tradycyjnie 15 sierpnia odbył się 33. Półmaraton Cudu nad Wisłą „Bieg 1920”. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Radzymin Run Team.
Dodatkowo, w ramach obchodów, odbyły się zawody szaradziarskie, wędkarskie, turniej brydżowy oraz organizowany przez Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku turniej gier planszowych związanych z Bitwą Warszawska.
Pokazy i wystawy
15 sierpnia Radzymin ożył od samego rana, gdy w niebo wypuszczono ponad 5000 gołębi pocztowych. Tradycyjnie odbył się również widowiskowy zlot motocyklowy Moto Cud oraz motocyklowe show. W centrum miasta można było podziwiać wystawę sprzętu wojskowego, a także wziąć udział w piknikach historycznym i rodzinnym. Na zakończenie dnia, o godzinie 22:00, odbył się spektakularny pokaz sztucznych ogni.
Podziękowania
Organizacja obchodów wymagała zaangażowania wielu osób i instytucji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Radzyminie. Głównymi organizatorami wydarzeń były Gmina Radzymin, Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin. Współorganizatorami byli Powiat Wołomiński, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, do których kierujemy serdeczne podziękowania za ich wkład i wsparcie.
Szczególne podziękowania kierujemy do:
- Strażaków z gminy Radzymin
- Policjantów
- Żołnierzy z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz Dowództw Garnizonu Warszawa, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojskowej Akademii Technicznej
- Harcerzy
- Radzymińskiej Orkiestry Dętej
- Pracowników UMiG Radzymin, ROKiS oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin
- Pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Radzyminie
- Centrum Ogrodniczego Witona w Radzyminie
- Firmy Coca-Cola Radzymin
- Sceny Cegielnia
- Radzymin Run Team
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie, pani Elżbiety Jeleń
Dziękujemy także naszemu patronowi honorowemu – Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie (https://www.prezydent.pl/) oraz członkom komitetu honorowego:
- Ministrowi Obrony Narodowej
- Wojewodzie Mazowieckiemu
- Marszałkowi Województwa Mazowieckiego
- Biskupowi Warszawsko-Praskiemu
Dziękujemu naszym patronom medialnym:
- TVP3 Warszawa
- TVP Historia
- Wieści Podwarszawskie
- Historia.org.pl
- Radio Warszawa 106,2
Razem stworzyliśmy wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców i gości Radzymina!