Obchody 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie

13 czerwca 1999 roku na Cmentarzu Żołnierzy Poległych z 1920 roku w Radzyminie papież Jan Paweł II modlił się nad grobami Bohaterów. Jego słowa wciąż rezonują w naszej pamięci i sercach.

- Prosimy o słowo - słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Pragnę wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu pobłogosławić  w Imię Trójcy Przenajświętszej. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

W czwartek, 13 czerwca,, 25 lat po tamtym wydarzeniu, ponownie modliliśmy się w tym samym miejscu podczas dziękczynnej mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. W swojej homilii podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie dziedzictwa Bohaterów z 1920 roku.

Po mszy świętej, w dowód pamięci i wdzięczności, delegacja władz miasta na czele z Burmistrzem Radzymina Krzysztofem Chacińskim w imieniu całej gminnej społeczności złożyła kwiaty przy pomniku Jana Pawła II.

Na pamiątkę wszyscy obecni na cmentarzu otrzymali specjalny audiobook "Powołany przez Pana. Życie i dzieło świętego Jana Pawła II".

W związku z obchodami 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Radzyminie, w niedzielę 16 czerwca w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II odbyły się prelekcja Waldemara Smaszcza - autora papieskiego audiobooka oraz koncert papieski w wykonaniu Marcina Stycznia.

Wydarzenia zostały sfinansowane i współorganizowane przez Gminę Radzymin (wykonawcą była także Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin), Powiat Wołomiński, Parafię Przemienienia Pańskiego oraz Parafię Św. Jana Pawła II w Radzyminie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rocznicowych wydarzeń.

 Na skróty

Przewiń do góry