Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)
Projekt pn. "Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Cel projektu: Zwiększenie dostępności przestrzeni publicznych i usług publicznych na terenie WOF
Lider projektu: Miasto Stołeczne Warszawa w partnerstwie z Gminą Radzymin
Wartość całkowita projektu: 26 220 146,40 zł
Wartość dofinansowania: 18 993 504,78 zł (łączna kwota dofinansowania dla wszystkich jednostek biorących udział w projekcie)
Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, których liderem jest Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerami 25 gmin: Czosnów, Góra Kalwaria, Halinów, Izabelin, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Marki, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.
Cel główny projektu: Głównym celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców i osób przyjezdnych, w tym turystów poprzez dostarczenie pakietu e-usług uławiających wielopłaszczyznową interakcję z gminami i korzystanie z usług publicznych przy wykorzystaniu technologii mobilnych.
Cele tematyczne:
- Zwiększenie dostępności przestrzeni publicznych i usług publicznych na terenie WOF;
- Uatrakcyjnienie i zwiększenie dostępności oferty kulturalnej i turystycznej WOF;
- Przygotowanie do wdrożenia (zbadanie potrzeb, wybór technologii) narzędzia planowania podróży i poruszania się po terenie WOF komunikacją zbiorową;
- Dostarczenie narzędzia e-kontroli w postaci systemu, który usprawni kontrolę opłat miejsc parkingowych;
- Zwiększenie świadomości instytucji i osób fizycznych na temat stanu jakości powietrza na terenie WOF.
Zakres projektu obejmuje 5 obszarów tematycznych:
E-dostępność – wdrożenie systemu mikro-nawigacji i informacji kontekstowej, który ma ułatwić poruszanie się po przestrzeniach publicznych, w tym wewnątrz budynków oraz zwiększyć dostępność informacji i usprawnić załatwianie spraw w urzędach publicznych w szczególności osobom z dysfunkcją wzroku.
E-turystyka – stworzenie wirtualnego, spersonalizowanego, mobilnego przewodnika dla turystów i mieszkańców, promującego ofertę turystyczną i kulturalną gmin, powiązanego z informacjami kontekstowymi, elementami rozszerzonej rzeczywistości i grywalizacji (np. interaktywnymi ścieżkami zwiedzania, grami miejskimi).
Aplikacja WARSAWPOLIS GUIDE to jeden, kompletny, wirtualny przewodnik, który przeprowadzi zawiera najciekawsze miejsca i atrakcje Warszawy i 21 okolicznych gmin oraz zachęci do twórczej eksploracji regionu. W aplikacji znajdują się: trasy i obiekty turystyczne, mapy, planery, e-pocztówkę, a także możliwość włączenia powiadomień push o aktualnych wydarzeniach w Warszawie i sąsiednich gminach.
https://app-warsawpolis.go2warsaw.pl/
E-transport – przygotowanie do wdrożenia (zbadanie potrzeb, wybór technologii) narzędzia planowania podróży i poruszania się po terenie WOF komunikacją zbiorową, w postaci inteligentnej aplikacji mobilnej opartej o dane czasu rzeczywistego, elastycznie reagującej na zmiany oraz posiadającej moduł informacji kontekstowych.
E-parkowanie – stworzenie systemu e-kontroli SPPN, który wzmocni służby kontrolne i zoptymalizuje kontrolę, co znacząco wpłynie na podniesienie jej skuteczności, a w konsekwencji poprawi pogarszającą się sytuację parkingową w Warszawie oraz pomoże podnieść jakość powietrza.
E-środowisko – stworzenie systemu zbierania, przetwarzania i prezentowania w czasie rzeczywistym danych dotyczących parametrów środowiskowych w obszarze jakości powietrza. Dane dotyczące parametrów środowiskowych dostępne są poprzez stronę internetową: https://iot.warszawa.pl/mapa?filter=air