Jakość powietrza

Czujniki jakości powietrza Airly

Na obszarze Gminy Radzymin działają trzy czujniki jakości powietrza w systemie Airly: w centrum Radzymina, w Starych Załubicach i w Ciemnem - sprawdź bieżący odczyt Airly


KOMUNIKATY dot. jakości powietrza:


W okresie październik 2020 - luty 2021 Gmina Radzymin przeprowadziła inwentaryzację źródeł ciepła, której celem było m.in. zebranie danych, niezbędnych do przygotowania gminnych działań i programów, które mają na celu poprawę jakości powietrza. Inwentaryzacja wykazała, że w naszej gminie działa ok. 2 tys. pieców bezklasowych, których wymiana jest wymagana Mazowiecką uchwałą antysmogową najpóźniej do końca 2022 r.

Zadanie pn. „Inwentaryzacja źródeł ciepła” został dofinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”. Wartość pozyskanego przez Gminę Radzymin dofinansowania wyniosła 200 tys. zł.

W związku z wprowadzeniem rządowego programu Czyste Powietrze w gminie Radzymin uruchominono punkt konsultacyjny programu (zob. Czyste Powietrze). Ponadto Gmina Radzymin prowadzi działania na rzecz modernizacji źródeł ciepła w mieszkaniowych budynkach komunalnych. 

Mazowiecka uchwała antysmogowa

Przypominamy, że zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową:

  • do końca 2022 r. powinny były zostać wymienione wszystkie pozaklasowe kotły na paliwo stałe
  • do końca 2027 r. powinny zostać wymienione kotły klasy 3 i 4.

Więcej o mazowieckiej uchwale antysmogowej można przeczytać na stronie http://www.powietrze.mazovia.pl/uchwala-antysmogowa/co-musisz-wiedziec-o-uchwale-antysmogowej 

Zasady palenia w piecach na węgiel, drewno lub inne paliwa stałe

To, co trafia do naszego pieca, istotnie wpływa na nasze zdrowie oraz otaczające nas środowisko. Zgodnie z uchwałą antysmogową, obowiązującą na terenie województwa mazowieckiego, od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm;
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Krajowy program "Czyste Powietrze"

Rządowy program "Czyste Powietrze" ruszył w 2019 r.  W ramach programu właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła lub termomodernizację budynku. Od 2021 r. w gminie Radzymin działa punkt informacyjny Programu Czyste Powietrze.

Sprawdź szczegóły programu i złóż wniosek:

 

Na skróty

Przewiń do góry