Zrównoważony budżet na rok 2024, zmiany podatkowe w samorządach

Ministerstwo Finansów co roku ogłasza maksymalne stawki podatku od nieruchomości. W 2024 roku w porównaniu z tegorocznymi Ministerstwo zastosowało wzrost o 15 proc.

Miasta i gminy, również rokrocznie stają przed dylematem, o ile podnieść podatki lokalne, biorąc pod uwagę przygotowywane projekty budżetów na rok 2024, wysokość inflacji i rosnące koszty bieżące (utrzymanie placówek oświatowych, dróg, transport zbiorowy, itp.).

W naszym powiecie uchwały o podwyżce podatków od nieruchomości zostały już podjęte w gminie Klembów, Zielonce i Dąbrówce, a lada dzień zostaną podjęte w Wołominie i Markach.

Dwucyfrowa inflacja wywiera bardzo duży wpływ na koszty utrzymania gmin. W 2024 roku wzrosną między innymi koszty:

 • transportu zbiorowego – o 2,6 mln zł
 • wynagrodzeń w oświacie – o 8 mln zł
 • dotacje gminy dla przedszkoli i szkół niepublicznych – o 3 mln zł
 • dotacje dla przedszkoli publicznych – o 2 mln zł
 • wydatki własne na oświatę – o 7,4 mln zł
 • energia elektryczna – o 1,5 mln zł
 • utrzymanie dróg – o 1 mln zł.

W związku z powyższym, kluczowe pozycje podatkowe w naszej gminie wzrosną o:

6,5% dla mieszkańców, czyli:

 • Podatek za DOM – wzrost o 6 groszy/m2. Przyjmując, że statystyczny mieszkaniec ma dom o powierzchni ok. 120m2, mieszkaniec zapłaci o 60 groszy miesięcznie większy podatek (rocznie o 7 zł i 20 groszy więcej);
 • Podatek za DZIAŁKĘ - wzrost o 4 grosze/m2. Przyjmując, że statystyczny mieszkaniec ma działkę o powierzchni 1500m2, mieszkaniec zapłaci 5 złotych miesięcznie większy podatek (rocznie o 60 zł więcej).

11,5% dla przedsiębiorców, czyli:

 •  Podatek od nieruchomości - działalność gospodarcza na gruncie – wzrost o 14 groszy/m2. Przyjmując, że przeciętnej wielkości działka, zajęta pod działalność ma ok. 2000 m2, przedsiębiorca zapłaci więcej podatku o 23,3 zł miesięcznie, czyli o 280 zł więcej rocznie.
 • Podatek za nieruchomość - działalność gospodarcza w budynku – wzrost o 3,42 zł/m2. Przyjmując, że przeciętny przedsiębiorca posiada lokal usługowy o powierzchni 100m2, podatek wzrośnie o 28,5 zł miesięcznie (rocznie o 342 zł więcej).

Podwyżka podatku od nieruchomości w gminie Radzymin w 2024 roku zwiększy dochody o 2,8 mln zł, co pozwoli chociaż w nieznacznym stopniu zrekompensować rosnące koszty bieżące.

Przy tej okazji warto podkreślić, że przygotowany na przyszły roku projekt budżetu gminy Radzymin zakłada zrównoważenie dochodów i wydatków (nadwyżka dochodów nad wydatkami 150 tys. zł) i blisko 25% wydatków budżetowych na inwestycje. Jest to na pewno bardzo dobry projekt budżetu, jaki niełatwo znaleźć w innych samorządach.

O projekcie budżetu Gminy Radzymin na rok 2024 przeczytasz TU!

 

BUDŻET_PODATKI_2024.png

Na skróty

Przewiń do góry