Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Radzyminie

W Radzyminie słowo niepodległość ma znaczenie szczególne! Czym jest wywalczona 105 lat temu wolność wiedzą wszyscy Mieszkańcy „Miasta Cudu nad Wisłą”. To właśnie dlatego, w organizację uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Radzyminie każdego roku włączają się oraz uczestniczą w nim licznie: strażacy, policjanci, harcerze, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, rodzice, dzieci i młodzież szkolna, a także jednostki organizacyjne gminy i organizacje pozarządowe.

O pamięć historyczną wśród młodego pokolenia dbają szczególnie nauczyciele z pasją, co podkreślił w swoim przemówieniu Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina: – 11 listopada to dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości. To święto kochających Polskę. Miłość do kraju rozpalają w najmłodszych pedagodzy z pasją. Nie ma chyba w naszej gminie pedagoga, który wychowałby więcej młodych patriotów niż Pan Władysław Kolatorski. Powołany przez niego Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej skupia ogromną liczbę młodzieży szkolnej, dla której pamięć i prawda historyczna mają znaczenie szczególne. Panie Władku, proszę przyjąć moje ogromne podziękowania i wyrazy szacunku.

Ten kaganek patriotyzmu niesie również od wielu lat Towarzystwo Przyjaciół Radzymina z Panem Janem Wnukiem na czele. To często niedoceniana, a także nieoceniona praca… Dziękuję.

Burmistrz Radzymina w swoim przemówieniu odniósł się również do ostatnich wydarzeń w naszym kraju: – Miłość do Polski ma różne oblicza. 15 października daliśmy temu największy wyraz. Tak „masowego wyznawania miłości Polsce” nie mieliśmy dotychczas nigdy. W Radzyminie ponad 80 proc. z nas wzięło udział w tych „patriotycznych walentynkach” i powiedziało o Polsce: „Jesteś dla mnie ważna, zależy mi na Tobie, kocham Cię!

W tegorocznych uroczystościach Święta Niepodległości w Radzyminie, licznie wzięli udział Mieszkańcy Radzymina oraz: Piotr Uściński – Wiceminister Rozwoju i Technologii, Dyrektor Generalna Ministerstwa Aktywów Państwowych Marzena Małek, przedstawiciele Powiatu Wołomińskiego - Ziemia Norwida i "Cudu nad Wisłą": p. Paweł Dąbrowski i p. Cezary Wnuk, goście z Ukrainy – delegacja samorządowa z gminy Niemiszajewo (gmina partnerska Radzymina) na czele z Petro Perevoznykiem - merem Niemiszajewa, gospodarze Gminy Radzymin: Krzysztof Chaciński – Burmistrz Radzymina, Elżbieta Darka – Przewodnicząca Rady Miejskiej, Krzysztof Dobrzyniecki – Zastępca Burmistrza Radzymina, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie: Wiesław Solarz – Radny Rady Miejskiej w Radzyminie i Piotr Rembelski ­– radny Miasta i Gminy Radzymin z radnymi miejskimi, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwód „Rajski Ptak” w Radzyminie oraz przedstawiciele TPR na czele z p. Janem Wnukiem i p. Jerzym Bertą, poczty sztandarowe OSP, szkół, przedszkoli i stowarzyszeń, przedstawiciele policji na czele z komendantem aspirantem Marcinem Bożedajem, przedstawiciele OSP z terenu gminy Radzymin na czele z komendantem Krzysztofem Rostkowskim i prezesem Edwardem Szymanikiem, sołtysi z terenu gminy Radzymin, kadra i kadeci z I LO PUL w Wołominie, nauczyciele, rodzice i młodzież z Klub AK Ziemi Radzymińskiej na czele z p. Władysławem Kolatorskim, Radzymińska Orkiestra Dęta, przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów koło nr 1 w Radzyminie i Radzymińskiego Klubu Seniora, reprezentanci organizacji pozarządowych z terenu gminy Radzymin, harcerze i zuchy ze Szczep 9 RDH i GZ "Labirynt" oraz z 21 Drużyna Harcerska Horyzonty i 21 Gromada Zuchowa Cogitki.

Dziękujemy za Waszą obecność i świadectwo Miłości do Polski!

 

Na skróty

Przewiń do góry