Poczta Polska otworzyła kompleks logistyczny w Ciemnem

10 listopada 2023 r. w nowych halach logistycznych w Ciemnem odbyła się wyjątkowa uroczystość - symboliczne otwarcie największego i najnowocześniejszego kompleksu logistycznego Poczty Polskiej. Obiekt powstał w ramach strategicznej inicjatywy narodowego operatora pocztowego, która jest ukierunkowana na optymalizację efektywności sieci logistycznej i unowocześnianie działalności w zakresie usług kurierskich, ekspresowych i paczkowych oraz obsługi e-handlu..

Nowe hale Poczty Polskiej w Ciemnem mają około 50 tys. m kw. powierzchni. Pomieszczą węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy, obsługujący przesyłki paczkowe i paletowe oraz magazyny: wysokiego składowania i handlowy. W największej hali, która ma około 300 m długości, montowany jest obecnie ultraszybki sorter, który pozwoli automatycznie rozdzielać około 15 tys. paczek w ciągu godziny. Hala jest wyposażona w 60 bram kurierskich. Uruchomienie maszyny jest planowane w 2. kwartale 2024 r. Obecnie Poczta korzysta już z hali cross-dock, gdzie jest zlokalizowany  magazyn wysokiego składowania, magazyn handlowy oraz powierzchnia dedykowana usłudze paletowej. Ten budynek ma 36 hydraulicznych ramp, przystosowanych do załadunku i rozładunku pełnej gamy pojazdów. W kompleksie są również zlokalizowane części biurowe oraz warsztat samochodowy do obsługi floty pojazdów pocztowych.

Obiekt dla Poczty Polskiej zrealizowała w rekordowym tempie firma Panattoni. Powstał on w formule "build-to-suite" (BTS), czyli budowy pod kątem wymagań konkretnego klienta. Wykonawca zadbał nie tylko o funkcjonalność, ale i o ekologię. Magazyn posiada Certyfikat BREEAM na poziomie Excelent, co oznacza wysoki standard w zakresie ochrony środowiska, dbałości o klimat i społeczności lokalne oraz komfort użytkownika. Dodatkowo obiekt został wyposażony w systemy inteligentnego zarządzania energią, ochrony zasobów wodnych, ładowarki dla samochodów elektrycznych, strefy zieleni przy biurach oraz stojaki na rowery.

W ramach inwestycji firma Panattoni dokończyła też budowę ulicy Logistycznej, która stanowi dojazd do kompleksu Poczty Polskiej od węzła S8 i pierwszą część drogi gminnej, prowadzącej przez przyszłe tereny przemysłowe z ominięciem miejscowości Dybów Kolonia.

Generalnym wykonawcą obiektów Poczty Polskiej wraz z drogą i infrastrukturą była firma Harden Construction.

Więcej informacji w aktualnościach firm Poczta Polska i Panattoni Europe.

 

Na skróty

Przewiń do góry