Samorządowcy z Niemiszajewa z wizytą studyjną w Radzyminie w ramach projektu Bridges of Trust

W dniach 23-27 lipca 2023 r. gminę Radzymin odwiedziła delegacja samorządowa z Niemiszajewa, gminy partnerskiej Radzymina z Ukrainy. Wizyta odbyła się w ramach projektu “Mosty zaufania 2.0” (ang. “Bridges of Trust 2.0”).

Celem projektu “Brigdes of Trust” są przygotowania do odbudowy Ukrainy poprzez partnerstwa z samorządami z Unii Europejskiej. Program jest organizowany przez Europejską Radę Gmin i Regionów (CEMR), a w Polsce koordynowany przez Związek Miast Polskich. Jest adresowany do mniejszych miast, które mają maksymalnie do 50 tys. mieszkańców.

Do drugiej edycji programu, organizowanej w 2023 r., zakwalifikowały się trzy pary miast: Radzymin i Niemiszajewo, Mińsk Mazowiecki i Bordianka oraz Sieradz i Koziatyń. Samorządy wspólnie opracowują projekty, na podstawie których ukraińscy partnerzy będą mogli ubiegać się w przyszłości o unijne wsparcie podczas odbudowy po wojnie. Ważnym elementem programu była lipcowa wizyta studyjna, podczas której goście z Ukrainy i polscy gospodarze dzielili się doświadczeniami w zakresie inwestycji, działalności kulturalnej i sportowej oraz pozyskiwania środków zewnętrznych.

Radzymin odwiedzili: pani Iryna Khouruzha, Sekretarz Rady Niemiszajewa oraz pan Serhij Polishko, Zastępca Mera Niemiszajewa i szef obrony terytorialnej. W pierwszym dniu wizyty w Polsce goście udali się wraz z Burmistrzem Krzysztofem Chacińskim do Mińska Mazowieckiego na wspólne spotkanie wszystkich samorządów, uczestniczących w projekcie Bridges of Trust. Kolejne dwa dni poświęcili na robocze spotkania w Gminie Radzymin. Zwiedzali kluczowe inwestycje w naszej gminie i spotkali się z przedstawicielami Centrum Medycznego, PWiK Radzymin, ZGK Radzymin, ROKiS i Biblioteki Publicznej. Na spotkaniu podsumowującym wizytę rozmawiano także o radzymińskich doświadczeniach w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na inwestycje.

Przed wyjazdem goście z Ukrainy i gospodarze z Polski złożyli wspólnie kwiaty na bratniej mogile na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r., zwiedzili cmentarz i budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie.

 

Na skróty

Przewiń do góry