Młodzież z LItwy odwiedziła Radzymin

23 sierpnia 2023 roku młodzież z Litwy odwiedziła Radzymin - "Miasto Cudu nad Wisłą".
Młodzi Polacy wraz z nauczycielami z trzech szkół na Litwie:
  • Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie / GAM,
  • Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach
  • Vilniaus r. Kalvelių S. Moniuškos gimnazija - Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach
przyjechali na kilka dni do Warszawy na zaproszenie Stowarzyszenia Odra-Niemen. Na zakończenie kilkudniowego pobytu w stolicy młodzież z Litwy przyjechała do Radzymina, aby zwiedzić pole historycznej bitwy z bolszewikami, poznać dzieje walk w obronie Warszawy i zobaczyć zachowane pamiątki z tamtych czasów. Przewodnikiem po zabytkach i miejscach pamięci związanych z Bitwą Warszawską w Radzyminie był Pan Władysław Kolatorski oraz młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.
 
Najpierw goście z Litwy odwiedzili Cmentarz Poległych 1920 roku, gdzie zwiedzili Pomnik-Kaplicę, groby Bohaterów, symboliczny Pomnik Katyński, a na zakończenie odmówili modlitwę, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach Strzelców Kaniowskich i legendarnego żołnierza Armii Krajowej płk. Mieczysława Chojnackiego „Młodzika”. Następnie zobaczyli Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie, w którym pan dr Grzegorz Kuba przedstawił okoliczności powstania i cele działalności nowej placówki muzealnej.
 
Po zakończeniu pobytu na Cmentarzu Poległych i zwiedzeniu Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku nasi Goście z Litwy  spotkali się  w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie z z-cą Burmistrza Radzymina Krzysztofem Dobrzynieckim, dyrektorami radzymińskich szkół: p. Bernadettą Stworą i p. Katarzyną Marzec, przedstawicielkami Towarzystwa Przyjaciół Radzymina - paniami: Hanną Grzegorek i Elżbietą Jóźwik oraz uczniami, rodzicami i nauczycielami z MKH im. AK ZR. Podczas spotkania Stanisław Wardakowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka zaśpiewał piękny utwór pt. „Uwierz Polsko”.
 
Młodzież z Litwy odwiedziła również Mokre, gdzie przy obelisku poświęconym mjr. Stefanowi Walterowi wspólnie uczczono pamięć Bohaterów Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 roku.
 
Uczestnicy wycieczki z Wileńszczyzny, udali się również w tym dniu do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie spotkali się z księdzem Krzysztofem Ziółkowskim . Proboszcz parafii Św. Jana Pawła II zapoznał młodzież i nauczycieli z historią budowy Sanktuarium stanowiącego wotum dziękczynne za życie i pontyfikat Wielkiego Polaka. Następnie Goście z Litwy obejrzeli pamiątki oraz film poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II, m.in. nagranie z wizyty w Radzyminie. W trakcie godzinnego pobytu poznano również wiele eksponatów i artefaktów związanych z Bitwą Warszawską w sierpniu 1920 roku.
 
Zdjęcia: Grzegorz Jeleń, Amelia Świeszko.
 

 

Na skróty

Przewiń do góry