Zakończono budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie

15 sierpnia 2023r.Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przekazali na ręce dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie klucze do budynku upamiętniającego Wielkie Zwycięstwo Polaków w 1920 roku. Radzymińska placówka jest nowym oddziałem Muzeum Niepodległości.

Tego samego dnia Burmistrz i Marszałek podpisali również akt notarialny - umowę darowizny na podstawie której obie strony stały się współwłaścicielami nieruchomości w Radzyminie, przy al. Jana Pawła II 64.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie ma blisko 700 m² powierzchni i mieści się naprzeciwko Cmentarza Żołnierzy Poległych 1920 r. w Radzyminie. Koszt inwestycji wyniósł ponad 10 mln zł.

W radzymińskim oddziale Muzeum Niepodległości będzie prezentowana ekspozycja stała o wartości około 4,3 mln zł ukazująca szeroki kontekst Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej. Znajdą się tu materiały z epoki, m.in. odezwy, plakaty, zarządzenia afisze i inne dokumenty życia społecznego.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatą kolekcją malarstwa tematycznie związanego z rokiem 1920 oraz przypinkami, medalami czy odznakami, które żołnierze prezentowali na swoich uniformach w czasie konfliktu. Otwarcie wystawy jest planowane w 2024 r.

 

 

 

Na skróty

Przewiń do góry