Narodowe Święto Konstytucji w Radzyminie - 3 maja 2023 r.

Święto Konstytucji Trzeciego Maja obchodziliśmy w Radzyminie, jak zawsze, bardzo uroczyście. Obchody 3-majowe rozpoczęły się o godz. 13.00 Mszą świętą w Radzymińskiej Kolegiacie. Następnie licznie zgromadzone poczty sztandarowe, a także przedstawiciele straży pożarnej, samorządowcy, goście i Mieszkańcy gminy Radzymin przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki znajdujący się w centrum Radzymina. Na czele pochodu szła Radzymińska Orkiestra Dęta, której dowodził kapelmistrz Jakub Pietrucha.

Organizatorem wydarzenia był Krzysztof Chaciński Burmistrz Radzymina oraz Przewodnicząca rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka. W uroczystości wzięli udział: wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – pan Piotr Uściński; Dyrektor Generalna w Ministerstwie Aktywów Państwowych pani Marzena Małek, przedstawiciele Zarządu Powiatu Wołomińskiego: pan Paweł Dąbrowski i pan Cezary Wnuk oraz pani Marta Rajchert; wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie – panowie Piotr Rembelski oraz Wiesław Solarz z radnymi miejskimi; zastępca Burmistrza Krzysztof Dobrzyniecki; przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwód Rajski Ptak w Radzyminie na czele z panem Jerzym Bertą; przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z panem Prezesem Janem Wnukiem; przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej „Cud nad Wisłą” Powiatu Wołomińskiego; harcerze ze szczepu 9. Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Labirynt”; młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej na czele z panem Władysławem Kolatorskim oraz dyrektorzy, nauczyciele, dzieci i młodzież z placówek oświatowych gminy Radzymin, a także Mieszkańcy gminy Radzymin.

W swoim przemówieniu zarówno Burmistrz Radzymina, jak i minister Piotr Uściński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka podkreślili znaczenie wydarzenia sprzed 232 laty, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Po przemówieniach i ceremonii złożenia wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki zgromadzeni goście wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu Radzymińskiej Orkiestry Dętej.

Po południu o godz. 17:00 odbył się Koncert FRYDERYK CHOPIN - HOMO ARTIFEX czyli spektakl o talencie i byciu sobą – w Miejskiej Sali Koncertowej. W godzinach 15:00-18:00 trwał Piknik rodzinny i atrakcje dla dzieci, w tym "oprowadzanki" na koniach na Placu Wolności w Radzyminie (przy Dębie Wolności). 

Dziękujemy wszystkim Państwu za udział w dzisiejszych uroczystościach!

Wiwat Maj, 3. Maj!!!

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyminie
3 maja 2023 r.

 

Na skróty

Przewiń do góry