Radzymin i Niemiszajewo podpisały umowę partnerską

Gmina Radzymin zawarła pierwszą umowę z samorządem partnerskim – gromadą Niemiszajewo w Ukrainie. Porozumienie w tej sprawie podpisali 21 marca 2023 r., podczas I Polsko Ukraińskiego Forum Samorządowego w Serocku, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i Mer Niemiszajewa Petro Perevoznyk.

20230321_172905.jpeg

Gromada Niemiszajewo leży w aglomeracji Kijowa w dystrykcie buczańskim i liczy ponad 16 tys. mieszkańców. Podobnie jak Radzymin jest miejscem zamieszkania dla wielu osób, które pracują lub osiedlają się w pobliżu stolicy. Znajduje się przy ważnej trasie komunikacyjnej – drodze M07, która łączy Kijów z przejściem granicznym do Polski w Dorohusku i trasą do Warszawy i tak jak w gminie Radzymin, planowany jest tu rozwój terenów inwestycyjnych.

Na początku rosyjskiej agresji w Ukrainie Niemiszajewo znalazło się pod okupacją – w marcu 2022 r. na ponad miesiąc tereny gromady zostały zajęte przez wrogie wojska, które stąd prowadziły ataki w kierunku Buczy, Irpienia i Kijowa. W tym czasie tylko przez 2-3 dni możliwa była ewakuacja ludności cywilnej. Zniszczeniu uległo blisko 300 obiektów – bloków, domów, a także szkoła, przedszkole i szpital. Po wyzwoleniu Niemiszajewo stopniowo wraca do normalnego życia, pomimo trwających w Ukrainie działań wojennych.

Współpraca Radzymina z Niemiszajewem ma obejmować budowanie kontaktów pomiędzy społecznościami i instytucjami obu gmin, a także wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, m.in. w takich obszarach jak kultura, edukacja, administracja samorządowa czy rozwój gospodarczy i społeczny. Wśród najpilniejszych potrzeb, które wynikają z przywracania normalnego funkcjonowania po zniszczeniach wojennych, jest odbudowa infrastruktury publicznej, doposażenie samorządowego centrum usług dla mieszkańców (CNAP) i pomoc uchodźcom wewnętrznym.

Wizyta Mera Petro Perevoznyka w Radzyminie

W czwartek 23 marca Mer Niemiszajewa, Petro Perevoznyk, spotkał się z burmistrzem Krzysztofem Chacińskim i zastępcą burmistrza Krzysztofem Dobrzynieckim podczas roboczej wizyty w Radzyminie. Rozpoczęła się ona od rozmów i wspólnego złożenia kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. Następnie włodarze wizytowali plac budowy samorządowego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie, a także gminne Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 r., gdzie obejrzeli m.in. najnowszy tomograf i nowoczesne wyposażenie pracowni RTG.

Kolejnymi placówkami, które zwiedził mer Niemiszajewa, były Biblioteka Publiczna wraz z salą koncertową oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka. Krótkie zwiedzanie Radzymina zakończono w Domku Ogrodnika, gdzie nasz gość mógł zobaczyć efekty rewitalizacji samego budynku oraz trwających prac w Parku Czartoryskiej.

 

O rozwoju gospodarczym na przykładzie gminy Radzymin na I Polsko-Ukraińskim Forum Samorządowym

Gmina Radzymin była współorganizatorem I Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego w Serocku, na które przybył do Polski mer Petro Perevoznyk. Dla całej delegacji ponad 20 ukraińskich samorządów przygotowaliśmy wizytę studyjną na tematy związane z lokalnym rozwojem gospodarczym i atrakcyjnością inwestycyjną.

Goście z Ukrainy odwiedzili wybrane największe obiekty biznesowe na terenie gminy – zakład produkcyjny Coca-Cola HBC Polska w Radzyminie i jedną z hal w kompleksie Panattoni Park Warsaw North II w Ciemnem. Wspólnie z przedstawicielami obu firm Burmistrz Krzysztof Chaciński prezentował samorządowcom z Ukrainy możliwości długofalowej współpracy pomiędzy administracją lokalną i przedsiębiorcami, w tym tworzenie warunków lokalnego rozwoju gospodarczego czy wspólną budowę dróg publicznych.

Lokalny biznes podczas wizyty studyjnej reprezentowała firma Waflex Wiesław Stankiewicz, która w lutym br. uruchomiła swoją nową siedzibę w Wiktorowie, z halą produkcyjną i magazynową oraz nowoczesnymi rozwiązaniami efektywności energetycznej. Właściciele Waflexu niezwykle serdecznie powitali gości i w podziękowaniu otrzymali od nich ukraińską flagę, uchronioną w jednej z miejscowości przed rosyjskimi okupantami.

Wizyta studyjna zakończyła się w Scenie Cegielnia, gdzie prezentowano możliwości współpracy samorządu i biznesu m.in. na polach edukacji i kultury. Burmistrz Krzysztof Chaciński i p. Anna Gołembiewska, dyrektor Publicznego Przedszkola „Wyspa Malucha” w Radzyminie omówili zasady i praktykę współdziałania gminy i przedszkoli, prowadzonych przez firmy prywatne, dzięki którym w gminie Radzymin stworzono taką liczbę miejsc w przedszkolach publicznych, która praktycznie w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców. Z kolei p. Marek Kościkiewicz ze Sceny Cegielnia zaprezentował dotychczasową współpracę kulturalno-promocyjną z gminą Radzymin i oprowadził gości po swoim obiekcie. Na zakończenie p. Patrycja Dubaniewicz, prezes Radzymińskiego Klubu Biznesu, opowiedziała krótko o działalności i planach Klubu.

I Polsko Ukraińskie Forum Samorządowe 21-24.03.2023

Powyższa wizyta studyjna w Radzyminie była ujęta w programie I Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego, w ramach którego goście z Ukrainy odwiedzili również gminy Serock (główny organizator ze strony polskiej), Legionowo, Wieliszew, Winnica i Jabłonna. Kluczowym wydarzeniem Forum była konferencja nt. partnerstwa samorządów i administracji publicznej, która odbyła się 21 marca 2023 r. w w Serocku i była objęta patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także patronatami: Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Związku Miast Polskich i Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.

Ze strony ukraińskiej wydarzenie organizowali przedstawiciele Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego oraz Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Agrarnego. Ponadto udział w Forum wzięli m.in. przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Kredobanku (spółki-córki banku PKO BP w Ukrainie) i Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Sponsorami konferencji i Forum były: PGNiG Grupa ORLEN, Fundacja PKO Banku Polskiego oraz hotel Narvil Conference&SPA w Serocku.

Forum było okazją do dyskusja o dobrych praktykach w samorządach, o możliwych kierunkach wsparcia dla Ukrainy tak dziś, jak i po odbudowie po rosyjskiej agresji, jak również o stałym rozwoju ukraińskich samorządów.

Więcej informacji o wydarzeniu w artykule: I Polsko-Ukraińskie Forum Samorządowe 21-24.03.2023

pl-ukr_plakat_konferencja_na_strone.jpeg

Na skróty

Przewiń do góry