I Polsko-Ukraińskie Forum Samorządowe 21-24.03.2023

W dniach 21-24 marca 2023 r. odbędzie się I Polsko-Ukraińskie Forum Samorządowe, którego myślą przewodnią jest „Skuteczny samorząd”. Organizatorem jest Gmina Serock, zaś Gmina Radzymin jest w gronie współorganizatorów wydarzenia i przygotowała dla gości z Ukrainy program wizyty studyjnej na tematy związane z rozwojem gospodarczym.

W ramach przedsięwzięcia w dn. 21 marca 2023 r. w Hotelu Narvil Conference&Spa w Serocku będzie miała miejsce konferencja, podczas której uczestnicy dyskutować będą m.in. o partnerstwie administracji rządowej i samorządowej, działalności samorządu terytorialnego w warunkach Unii Europejskiej oraz o współczesnych wyzwaniach samorządów. Wraz z partnerami ze strony ukraińskiej: przedstawicielami Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego oraz Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Agrarnego zdefiniowano główny cel projektu, którym jest wypracowanie możliwych kierunków wsparcia Ukrainy tak dziś, jak i po odbudowie po rosyjskiej agresji i stały rozwój ukraińskich samorządów.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także patronatami: Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Związku Miast Polskich i Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.

Partnerami i sponsorami konferencji są: PGNiG Grupa ORLEN, Fundacja PKO Banku Polskiego oraz hotel Narvil Conference&SPA w Serocku. 

Udział w wydarzeniu potwierdził Wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Prószyński, a także m.in. przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Krajowego Zasobu Nieruchomości, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Ze strony ukraińskiej natomiast w konferencji udział wezmą, m.in: Ołena Szulak – deputowana Rady Najwyższej Ukrainy (online), a także: przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciel Kredo Bank oraz 21. przedstawicieli ukraińskich samorządów.

Na kolejne dni zaplanowane zostało studium dobrych praktyk, które będą okazją do teoretycznego wprowadzenia 21 uczestników z Ukrainy w zagadnienia funkcjonowania samorządów w Polsce i współpracy między jednostkami wspierającymi samorządy w rozwoju. W tym celu uczestnicy odwiedzą cztery samorządy: Legionowo, Radzymin, Wieliszew i Winnicę. Partnerami tej części Forum są także: Mazowiecka Agencja Energetyczna oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. 

pl-ukr_plakat_konferencja_na_strone.jpeg

Na skróty

Przewiń do góry