99. rocznica Bitwy Warszawskiej w Radzyminie
15 sierpnia 2019 roku,o godz. 17.00, na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku została odprawiona uroczysta Msza św., po której nastąpił Apel Poległych i złożenie wieńców. Tego dnia z Radzymina wystartował XXVIII półmaraton "Bieg 1920", przez miasto przejechała parada tysiąca motocykli z XVIII Zlotu MotoCud, a gwiazdą wieczoru był zespół "Golec uOrkiestra". 16 sierpnia z Radzymina wystartował wyścig kolarski "Tour Bitwa Warszawska 1920" o puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Wśród nowości w radzymińskim programie obchodów znalazła się m.in. wystawa pt. „Generał Haller i Jego Żołnierze” przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. 16 sierpnia br. z Radzymina wystartował wyścig kolarski „Tour Bitwa Warszawska 1920” - kolarze ścigali się w o puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego na trasie Radzymin-Płock.
Dla rodzin z dziećmi gmina Radzymin we współpracy z Wojskiem Polskim przygotowała wystawę sprzętu wojskowego. Wojskowe pojazdy, sprzęt i pokaz uzbrojenia można było oglądać w parku w centrum miasta. Obok wystawy stanęło miasteczko harcerskie 9 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych ZHP „Labirynt”. Natomiast w Parku Czartoryskiej można było odetchnąć w „Strefie Rodzinnej”, gdzie na rodziny z dziećmi czekały piknikowe atrakcje, występy i animacje.
Miłośnicy sportów podziwiali paradę motocyklową XVIII Międzynarodowego Zlotu MotoCud, która przejechała przez miasto, a także show na motocyklach Harley-Davidson, przygotowany przez organizatorów MotoCudu.
Uroczystości patriotyczne
Główne uroczystości rocznicowe i z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 w Radzyminie przy al. Jana Pawła II. Uroczystą oprawę wojskową zapewniło Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Wcześniej, przy pomniku premiera Wincentego Witosa na pl. Wolności odbyła się krótka, tradycyjna uroczystość upamiętniające wizytę Premiera RP na linii frontu w Radzyminie.
Do radzymińskiej tradycji należy też oddanie hołdu bohaterom 1920 roku i zasadzenie Dębu Katyńskiego przez uczestników XVIII Zlotu Motocyklowego MotoCud. Ta uroczystość również odbyła się w tym roku przy Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 i rozpocznie zlot. Tegoroczne drzewo zostało poświęcone Janowi Jędrzejowskiemu, który zginął w kwietniu 1940 r. w Charkowie.
Koncerty i wydarzenia kulturalne
Co roku 15 sierpnia tłumy widzów przyciąga do Radzymina atrakcyjny program kulturalny. W 2019 roku gwiazdą wieczoru był zespół „Golec uOrkiestra”. Ten występ poprzedziło widowisko muzyczne „Kobiety według Młynarskiego”, przygotowane przez artystów z Bydgoszczy oraz występ radzymińskiego zespołu „All the Same”. Wszystkie koncerty odbyły się na scenie głównej na pl. T. Kościuszki.
Na wspomnianej już wystawie „Generał Haller i Jego Żołnierze"można było podziwiać unikatowe zdjęcia Generała, który odwiedził Radzymin 18 sierpnia 1920 r., aby nadać ordery Virtuti Militari bohaterom walk na ziemi radzymińskiej. Podczas wernisażu wystawy w sobotę 10 sierpnia, miała miejsce prelekcja historyczna i został wyświetlony fabularyzowany film dokumentalny „Błękitna Armia 1917-1919”.
Muzycznym akcentem, który rozpoczął rocznicowy program kulturalny, była Gala XVI Festiwalu Operetkowo-Operowego na Mazowszu (niedziela 11 sierpnia, w hali ROKiS). Festiwal, przygotowany przez p. Beatę Wardak i Europejską Fundację Sztuki Wokalnej, ma w Radzyminie swoją wierną widownię, która co roku podziwia sztukę wokalną na najwyższym poziomie.
W programie obchodów był również pokaz filmu dokumentalnego o wizycie Jana Pawła II w Radzyminie w 1999 r. pt. "Przyjadę, jeśli Bóg pozwoli". Film został zrealizowany z okazji 20-tej rocznicy wizyty. Ukazuje jej kulisy oraz wspomnienia ludzi, którzy przygotowywali i uczestniczyli w tym niezwykłym spotkaniu z Ojcem Świętym, który modlił się w Radzyminie przy grobach bohaterów z 1920 r. Pokaz filmu odbył się w piątek 9 sierpnia w Miejskiej Sali Koncertowej.
Sport i rekreacja
Największym wydarzeniem sportowym 15 sierpnia był XXVIII Półmaraton Cudu nad Wisłą „Bieg 1920”, którego meta i start znajdują się na pl. T. Kościuszki w Radzyminie. Oprócz ogólnych kategorii wiekowych biegacze zostali nagrodzeni w kategoriach „Żołnierz Polski” oraz w kategoriach dla niepełnosprawnych. Bieg 1920 stanowi kontynuację międzywojennej tradycji biegów ku czci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Głównym organizatorem jest Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu. Więcej informacji: www.bieg1920.pl.
W piątek 16 sierpnia w samo południe z Radzymina wystartował główny wyścig kolarski „Tour Bitwa Warszawska 1920” w ramach zawodów „Mazowsze Tour o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego”. Miasteczko rowerowe zlokalizowano w centrum Radzymina.. Ponad 200-kilometrowa trasa prowadziła do Płocka. Aby uczcić pamięć Bohaterów zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920, do rywalizacji stanęli zawodowi kolarze, amatorzy, młodzież oraz dzieci. Program zawodów „Mazowsze Tour” obejmuje także dwa kryteria uliczne: Tor Modlin (17.08) i Legionowo (18.08). Organizatorem wyścigu jest p. Dariusz Banaszek i Klub Kolarski Panorama – Warszawa. Więcej informacji: www.tourbitwawarszawska1920.pl.