550-lecie parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie

 

– Niech ten jubileusz będzie czasem wdzięczności – zachęcał biskup Romuald Kamiński, wiernych zgromadzonych na Mszy Świętej w Parafii Przemienia Pańskiego w Radzyminie podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji jubileuszu 550-lecia erygowania parafii.

Nuncjusz apostolski w Polsce Abp Salvatore Pennacchio przewodniczył 5 lutego 2023 roku uroczystej Mszy Świętej z okazji jubileuszu 550-lecia Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Przed liturgią głos zabrał bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, który życzył parafianom i mieszkańcom Radzymina, by najbliższy rok był rokiem szczególnego jubileuszu.
"Czasem dziękczynienia za obfitość Bożych łask, ale także wdzięczności poprzednikom, którzy dobrze zagospodarowali ten czas" - mówił.

Przypomniał, że rok 1473, w którym została erygowana parafia w Radzyminie, obfitował w wiele historycznych wydarzeń: na Stolicy Piotrowej zasiadał papież Sykstus IV, urodził się Mikołaj Kopernik, do Domu Ojca odszedł wielki polski święty Jan Kanty.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej odczytał list z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z okazji jubileuszu 550-lecia erygowania parafii.

"Wasza ziemia została zaznaczona krwią bohaterów wielu wojen, a szczególnie słynnej Bitwy Warszawskiej z 1920 r., której bohaterowie spoczywają na parafialnym cmentarzu. Zapewne żywa pozostaje w waszej pamięci także wizyta Jana Pawła II w Radzyminie 13 czerwca 1999 r." - napisał w liście Edgar Peña Parra, substytut do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Homilię wygłosił biskup diecezji płockiej Szymon Stułkowski. Zwracając się do wiernych, przypomniał historię erygowanej 5 lutego 1473 r. przez biskupa płockiego i księcia mazowieckiego Konrada parafii. Zwrócił uwagę na zasługi dla parafii księżnej Eleonory Czartoryskiej, która ufundowała w 1781 r. murowaną świątynię. Konsekracji kościoła w tym samym roku dokonali: biskup płocki, Michał Poniatowski oraz biskup Adam Naruszewicz. Zasługi Eleonory Czartoryskiej upamiętnia tablica zamieszczona na frontonie świątyni, którą hrabianka "powiła w cnotliwym zapale, ku pożytkowi bliźnich i ku Boskiej chwale".

Odczytując akt erekcyjny oraz odnosząc się do Ewangelii wyjaśnił, że cel wznoszenia nowych świątyń - zarówno 550 lat temu, jak i dziś - pozostaje ten sam. - Świątynia jest po to, by człowiek miał dostęp do źródła światła, do światłości, którą jest Jezus Chrystus. Byśmy się w niej rodzili do życia w wirze, a to się dokonuje podczas chrztu - mówił połocki biskup, zapalając symbolicznie od paschału świecę.

Zabierając głos, nuncjusz apostolski podziękował wszystkim, którzy kontynuowali tradycję parafii, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historii Polski i Europy.

"- Życzę wam, by ten czas łaski dał siłę do życia w duchu Kościoła synodalnego, Kościoła słuchania i Kościoła bliskości. Powracajcie do stylu Bożego, którym jest dobroć, współczucie i czułość, abyście w tym stylu dopisywali każdego dnia piękną kartę historii parafii - powiedział nuncjusz apostolski, przekazując na ręce proboszcz medal przygotowany z okazji 100. rocznicy pobytu na ziemiach polski papieża Piusa XI, różaniec oraz błogosławieństwo papieża Franciszka z okazji 550-lecia erygowania parafii."

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Wołomiński Adam Lubiak wraz małżonką, Członkowie Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski i Cezary Wnuk, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Zastępca Burmistrza Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Piotr Rembelski. Przybyły poczty sztandarowe i mieszkańcy gminy Radzymin. Oprawę muzyczną zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta. 

 


Historia Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie

Erygowanie parafii

5 lutego 1473 r. na skutek starań właściciela, Jana z Radzymina, parafia została erygowana przez biskupa płockiego i księcia mazowieckiego Konrada. Pierwszy kościół zbudowano z drewna. W latach 1773-1780 ówczesna właścicielka Radzymina i sąsiednich folwarków, Księżna Eleonora Czartoryska z domu Waldstein, hrabina austriacka, małżonka księcia Michała, wielkiego kanclerza Księstwa Litewskiego, wzniosła w Radzyminie jednonawowy kościół murowany. Stylowa dzwonnica z trzema dzwonami ufundowanymi również przez hr. Czartoryską została wybudowana już wcześniej. Projektantem dzwonnicy oraz kościoła jest Jan Chrystian Kamsetzer.

Świątynia

Konsekracji świątyni w 1781 roku dokonali: biskup płocki książę Michał Poniatowski wraz z biskupem Adamem Naruszewiczem. Proboszczami w owych czasach byli znani z prac literackich: ks. Ignacy Naruszewski i pijar ks. Kazimierz Narbutt.

W roku 1912 Kanonik Teofil Kozłowski dobudował prezbiterium i dwie boczne nawy, kaplicę i zakrystię oraz dwie wieże. Przesklepiono również nawę główną. Przebudowę zaprojektował architekt Konstanty Wojciechowski.

Pod koniec II wojny światowej fronton kościoła wraz z wieżami został wysadzony przez cofające się wojska niemieckie. Odbudową zajmował się ks. Maksymilian Kościakiewicz , a wspomagał go wikariusz, ks. Henryk Żochowski. W latach 1976-1977 ks. Prałat Stanisław Lis zmienił konstrukcję dachu z drewnianej na stalową i pokrył całość blachą miedzianą.

Kolegiata

Dnia 25 marca 1992 r. kościół parafialny został wyniesiony do godności kolegiaty i erygowano kapitułę. Jej pierwszym prepozytem mianowano ks. Prałata Lisa, który w następnym roku przeszedł na zasłużona emeryturę, rezydując w dalszym ciągu przy parafii. Odszedł do Pana 30 października 2005 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Na skróty

Przewiń do góry